Jessup

תחרות המשפט הבינלאומי על שם ג'סאפ תחרות המשפט הבינלאומי על שם ג'סאפ היא תחרות המשפט המבוים הגדולה והיוקרתית ביותר מסוגה. בתחרות משתתפים למעלה מ-550 בתי ספר למשפטים מיותר מ-80 מדינות. הסבבים הבינלאומיים של התחרות נערכים מדי שנה בוושינגטון די.סי בסמיכות לכנס השנתי של האגודה האמריקאית למשפט בינלאומי (ASIL). את התחרות מארגנת אגודת הסטודנטים למשפט בינלאומי (ILSA).

 

התחרות מדמה סכסוך דמיוני בין מדינות שנידון בפני בית הדין הבינלאומי לצדק. כל קבוצה המשתתפת בתחרות נדרשת להכין טיעונים מפורטים בכתב ובעל-פה לשני הצדדים לסכסוך. אלפי סטודנטים למשפטים מרחבי העולם שוקדים במשך כשנה על סוגיות משפטיות מורכבות במשפט הבינלאומי העולות מבעיה שמתפרסמת מדי שנה במהלך חודש ספטמבר.

 

 

נבחרת הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית

 

האוניברסיטה העברית משתתפת בתחרות מאז שנת 2007. על-פי כללי התחרות, קבוצה אחת בלבד מישראל רשאית להתקדם לשלב הבינלאומי של התחרות, ועל כן נערכת מדי שנה בחודש פברואר בתל אביב תחרות ארצית שבה מתמודדות כמה נבחרות על הזכות לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית. בשנים שבין 2013-2007, נבחרת האוניברסיטה העברית ניצחה בתחרות הארצית את נבחרת בית הספר למשפטים של המסלול האקדמי של המכללה למינהל, והתקדמה לסבבים הבינלאומיים. מאז שנת 2014 נבחרת הפקולטה הנה הפקולטה הישראלית היחידה המשתתפת בתחרות.בשנת 2016, במסגרת ההכנות לתחרות הבינלאומית, השתתפה נבחרת הפקולטה בטורניר ידידות בוינה, אוסטריה,שבו השתתפו 12 נבחרות מרחבי אירופה. נבחרת הפקולטה הגיעה למקום הראשון בתחרות.

 

נבחרת הפקולטה למשפטים מונה 5-4 סטודנטים. לאורך שנת הלימודים, עובדת הנבחרת באינטנסיביות על נושאים מגוונים העולים מתוך הבעיה שמתפרסמת. בתקופה זו, הסטודנטים עוסקים בשיפור המיומנויות שלהם במחקר משפטי, בכתיבה משפטית ובטיעון משפטי (ליטיגציה). לאחר עבודת מחקר מעמיקה במהלך הסמסטר הראשון, הנבחרת מגישה כתבי טענות לבית הדין הבינלאומי בהתאם לכללי התחרות ובהתבסס על המקרה הנדון (הקומפרומיס).

 

 

הישגי הנבחרת

 

בשלב הבינלאומי של התחרות, נבחרות האוניברסיטה העברית הציגו לאורך השנים הישגים מרשימים. בשנת 2008 דורגה קבוצת האוניברסיטה העברית במקום השישי (מבין כ-90 קבוצות) בסיבובים הבינלאומיים המוקדמים, והעפילה לשמינית גמר התחרות. גם בשנת 2009 דורגה הנבחרת בין 24 הקבוצות הטובות ביותר והעפילה לסיבובים המתקדמים. הן בשנת 2008 והן בשנת 2009 דורגו כתבי הטענות של נבחרת האוניברסיטה העברית בין 15 כתבי הטענות הטובים ביותר (מקום 11 בשנת 2008, ומקום 13 בשנת 2009). הנבחרת של 2011 דורגה בסבבים המוקדמים במקום ה-8 (מתוך למעלה מ-100 נבחרות), והגיעה לראשונה לשלב רבע הגמר במסגרת הסבבים המתקדמים. כמו כן, כתבי טענותיה דורגו במקום ה-10. הנבחרת של 2012 המשיכה את מסורת המצוינות וסיימה בסבבים המוקדמים במקום ה-7; כתבי טענותיה דורגו במקום ה-6. הנבחרת של 2013 השוותה את שיא הפקולטה כאשר הגיעה לרבע הגמר בשנה עם השתתפות שיא של למעלה מ-550 מוסדות לימוד מכל העולם. לראשונה, כל הדוברים של הנבחרת הזכאים לדירוג דורגו בין 50 הדוברים הטובים ביותר. הנבחרת של 2014 הפסידה בשלבים המתקדמים לנבחרת גמר התחרות בקרב צמוד שבו הפאנל היה חלוק לגבי הקבוצה המנצחת. בסבב הבינלאומי בשנת 2015 המשיכה הנבחרת עם מסורת ההצלחות ועלתה פעם נוספת לסבבים המתקדמים, שם הודחה על ידי נבחרת מאוסטרליה אשר המשיכה עד לחצי גמר התחרות. בסיכומו של האירוע דורגה הנבחרת במקום ה-15 בעולם מתוך 127 קבוצות. כמו כן, כל ארבעת הדוברים של הנבחרת דורגו בין מאה הדוברים הטוענים בעולם (מתוך כ-600 טוענים); כאשר ניר וינטראוב דורג במקום ה-13 ודניאל רוזנבלט במקום ה-20. לבסוף, כתב הטענות של התובעת דורג במקום ה-3 בעולם.
בסבב הבינלאומי בשנת 2016 של תחרות הג'סאפ למשפט בינלאומי, המשיכה נבחרת הפקולטה עם מסורת ההצלחות ועלתה פעם נוספת לסבבים המתקדמים. הקבוצה התקדמה עד לשלב הרבע גמר, שם היא הודחה על ידי הנבחרת מארגנטינה, אשר המשיכה וקטפה את המקום הראשון בתחרות. בסיכומו של האירוע, הנבחרת זכתה במקום הראשון בעבור כתב הטענות של התובעת, בעבור כתב הטענות של המשיבה וכן בפרס על הציון המשולב הגבוה ביותר של כתבי הטענות (לראשונה בהיסטוריה של התחרות, אותה הנבחרת זכתה בשלושת פרסים אלו). בסיום ארבעת הסיבובים המוקדמים, הקבוצה דורגה במדד הציונים המשוקלל (ציון משולב על טיעון בעל פה ועל כתבי הטענות) במקום השלישי בעולם מתוך 132 קבוצות. בנוסף, מרבית חברי הנבחרת דורגו בין מאה הטוענים הטובים ביותר וסתיו זיתוני זכתה בפרס מיוחד הניתן לדוברת הטובה ביותר בתחרות למי שאינו דובר אנגלית מלידה.

 

למידע נוסף, אתר הג'סאפ: http://www.ilsa.org/jessup

 

 

המעוניינים לבחון אפשרות להשתתף בתחרות בשנים הבאות מוזמנים לפנות אל טליה דביר:  talila.devir@mail.huji.ac.il 

 

 

 

 

נבחרת הג'סאפ הנוכחית 2016

 

מאמנים: עו"ד טל מימרן וטלילה דביר

 

 

רבקה בסקין

רבקה סטודנטית שנה ב' בפקולטה למשפטים ובוגרת תואר ראשון בהצטיינות ביחסים בינלאומיים ולימודי האסלאם והמזרח התיכון מהאוניברסיטה העברית. רבקה נולדה וגדלה בטורונטו, ועלתה לארץ ב-2009. את שירותה הצבאית עשתה כמ"כית טירונים בחיל האוויר. במהלך לימודי התואר ביחסים בינלאומיים, השתתפה רבקה בתחרות השנתית במשפט בין-לאומי הומניטרי של נציגות הצלב האדום בישראל, ושנה לאחר מכן אימנה את נבחרת האוניברסיטה בתחרות זו. במהלך לימודיה, רבקה עבדה כעוזרת מחקר והתמקדה בחוק המעמד האישי העיראקי, וכרכזת תכנית דוקטורט בינתחומית במרכז מינרבה לזכויות אדם בפקולטה למשפטים. בנוסף, היא עוזרת סטודנטיאלית בפורום משפט הבינלאומי של הפקולטה.

   
שחר ברוקנר

שחר סטודנט שנה ג' בתוכנית המשולבת ללימודי משפטים וכלכלה. בתיכון למד בבית הספר הריאלי העברי בחיפה. בתקופה זו היה פעיל מאוד בתנועת הצופים ועסק בהדרכה של כמה קבוצות גיל. בתום לימודיו בתיכון התגייס לשירות קרבי בגדוד 12 של חטיבת גולני שם שירת כמפקד כיתה. לאחר שירותו הצבאי ריכז שחר את שבט "כרמל" - השבט הגדול בהנהגת הצופים בחיפה. שחר היה פעיל בקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות והוביל את פרויקט הענקת ביטוח בריאות מקיף לקטינים מבקשי מקלט. כיום עובד שחר כעוזר מחקר במחלקת המחקר של הרשות השופטת בבית המשפט העליון.

   
מיכל גפר

מיכל סטודנטית שנה ב' בפקולטה למשפטים. בתיכון למדה באורט קריית טבעון, שם גם הייתה פעילה בנוער העובד והלומד, וכן במגוון פעילויות חברתיות ביישוב. בתום לימודיה התגייסה למספן המודיעין בחיל הים, שם שרתה כחוקרת מודיעין ועסקה בתיאום בין הכוחות בים לכוחות במטה. בשנה שעברה לקחה חלק בפרויקט "אמץ סבא", במסגרתו ליוותה קשישה וסייעה לה במגוון תחומים. כיום, מיכל משתייכת לצוות ייצוג הסטודנטים בפני ועדת המשמעת האוניברסיטאית.

   
סתיו זיתוני

סתיו סטודנטית שנה ב' בתוכנית המשולבת ללימודי משפטים ופסיכולוגיה. בתיכון למדה בתיכון שוהם, שם הייתה גם פעילה בשבט הצופים ביישוב. בתום לימודיה, התגייסה ושירתה כקצינה ביחידה באמ"ן. בקיץ לפני לימודיה, סתיו עבדה כמדריכת טיולים במחנה של ימק"א בצפון מינסוטה שבארה"ב. בשנה שעברה, היא לימדה נערות מעיסוויאה עברית במסגרת פרויקט "מדברות עברית" ולקחה חלק במלגת דיאלוג יחד עם עוד סטודנטים ערבים ויהודים באוניברסיטה. כיום, סתיו מתנדבת במחלקה לליווי משפטי של מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בירושלים.

   

טל מנדלסון

טל סטודנטית בשנה ב' בתכנית המשלבת לימודי משפטים וספרות אנגלית. את שירותה הצבאי ביצעה באמ"ן, שם פיקדה על הכשרות בסיסיות ומתקדמות ושירתה בשירות קבע בתפקיד מחקרי. טל פעילה במועדון הדיבייט של האוניברסיטה, זכתה יחד עם שותפה באליפות הארץ לדוברים בשנתם הראשונה וייצגה את האוניברסיטה באליפות אירופה בדיבייט. בשנתה הראשונה ללימודים טל התנדבה במועדון בוגרי הפקולטה למשפטים, וכיום היא מעבירה ימי הדרכת דיבייט בתיכונים.

 

 

ארכיון Jessup