אירועים עתידיים

מקום של כבוד לעבודתו של פרופ' דיוויד וייסבורד מהמכון לקרימינולוגיה בספרו החדש של הסופר המצליח מלקולם גלדוול

ספטמבר 15, 2019
הסופר מלקולם גלדוול

פרופ' דיויד וייסבורד, פרופסור מן המנין ומעמודי התווך של המכון לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, הוא אחד המדענים הבולטים בחקר הקרימינולוגיה בימינו. מחקריו עוסקים בתחומים רבים של ההתנהגות העבריינית ותגובת מערכת אכיפת החוק, ותרומתו המרכזית נוגעת לקשר שבין העבריינות לסביבה הגאוגרפית. ממצאיו של וייסבורד מיושמים מזה שנים בפעילות המשטרה בישראל וברחבי העולם, במסגרת המאמצים לשפר את ביצועי המשטרה ואת תחושת הביטחון של אזרחים. לצד תרומתו הגדולה למחקר הקרימינולוגי בעולם, הקדיש פרופ׳ וייסבורד מאמץ מיוחד להעלאת קרנה של האקדמיה הישראלית בתחום. מחקריו ופרסומיו הרבים זיכו את פרופ' וייסבורד בפרסי הוקרה רבים, דוגמת פרס שטוקהולם לקרימינולוגיה שנחשב לפרס היוקרתי ביותר בתחום, ופרס ישראל שהוענק לו בשנת 2015.

הסופר מלקולם גלדוול (Malcolm Gladwell ) הוא מארח הפודקאסט "Revisionist History" ומחברם של ארבעה ספרים מצליחים המדורגים בין רבי המכר של הניו יורק טיימס, ביניהם רב המכר מספר 1 "outliers". בספריו ומאמריו מתמודד גלדוול עם ההשלכות הבלתי צפויות של מחקרים במדעי החברה תוך שימוש תכוף בממצאים אקדמיים, במיוחד מתחום הסוציולוגיה, הפסיכולוגיה ופסיכולוגיה חברתית.

בספרו החדש שיצא לאור לאחרונה "לדבר עם זרים – מה עלינו לדעת על האנשים שאיננו מכירים" "Talking to Strangers: What We Should Know about the People We Don't Know"

מקדיש גלדוול מקדיש כ – 18 עמודים לעבודתו של פרופ' וייסבורד. גולדוול מתאר במחקריו של וייסבורד בתחום הגיאוגרפיה של הפשיעה, ועוסק  גם בסיפור הרקע – מה הוביל את פרופ' וייסבורד אל 'תאוריית הנקודות החמות'. הסקירה מתמקדת במחקרו הבסיסי של פרופ' וייסבורד ובמאמציו לחשוב מחדש על הקרימינולוגיה ולבחון מחדש גישות מסורתיות, תוך העברת המוקד מאנשים למקומות. וייסבורד גורס כי המשטרה טועה לעיתים תכופות בניסיונותיה להתפזר ברחבי ערים, כאשר עליה להתמקד על מנת להגביר אפקטיביות ולקבל תמיכה מהקהילה.

להאזנה לגלדוול מקריא את החלקים הרלוונטים מתוך הספר