"משחקי אשמה": פרופ' סוזאן וולף (צ. קרולינה), על שאלות של אשמה מוסרית

נובמבר 23, 2017
פרופ' סוזאן וולף על שאלות של אשמה מוסרית

במסגרת הרצאה שנתית של המרכז לאתיקה ופילוסופיה פוליטית, פרופ' סוזאן וולף - מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת צפון קרולינה, הרצתה על הנושא של 'אשמה מוסרית' לפורום שכלל תלמידים וחוקרים מהפקולטות של חברה, רוח ומשפטים.

בהרצאה, שכותרתה "משחקי אשמה" (Blame Games), חזרה סוזאן וולף – פילוסופית מרכזית של המוסר – למספר נושאים שהיו מרכזיים גם בכתיבה שלה בעבר, וגם בפילוסופיה בכלל. בפרט, היא שבה לשאול על התנאים ההכרחיים לאחריות מוסרית, לאשמה מוסרית, ולתופעות קרובות, והקשר של תנאים כאלה לבעיה המטפיזית של רצון חופשי. היא הציעה שה"תפריט" של אפשרויות שעד כה הכרנו כאן – ההבחנה בין השאלה אם מישהו אשם מוסרית בגין פעולה כלשהי, לבין השאלה אם יש להצטער על הפעולה (אפילו מי שביצע אותו אינו אשם) אינה ממצה את כת מה שנרצה לומר כאן. וולף הגנה על קטגוריה נוספת – criticizability או 'הינתנות' לביקורת מוסרית – שאולי אינה דורשת את כל התנאים הנדרשים לאשמה, אבל שהיא בכל זאת משמעותית בביקורת של מבצעי פעולות.

פרופ' וולף היא כיום פרופסור 'עדנה ג' קורי' לפילוסופיה באוניברסיטת צפון קרוליינה בצ'פל היל. היא לימדה בעבר באוניברסיטת ג'ונס הופקינס (1986-2002), באוניברסיטת מרילנד (1981-1986) ובאוניברסיטת הרווארד (1978-1981). עבודתה של וולף מתמקדת בקשר שבין חופש, מוסר, אושר ומשמעות בחיים. ספרה Freedom Within Reason (Oxford, 1990) טוען לראיית הרצון החופשי כיכולת לעשות מה שסביר לחשוב שהוא הדבר הנכון. הדבר מאפשר ליקום דטרמיניסטי בכל זאת להכיל אחריות ותחושת אוטונומיה עבורנו. וולף כתבה גם על נושא המזל המוסרי, דבר שהציע פיוס בין עמדות רציונליסטיות ולא רציונליסטיות.

הפילוסופיה של המשפט ושל המוסר הם תחומי ידע עיקריים בתוך עולם המשפט וחלק לא מבוטל מתלמידי הפקולטה למשפטים משלבים בין לימודי משפטים ללימודי פילוסופיה. על כן, ההרצאה זכתה להתעניינות מיוחדת מצד אנשי הסגל והסטודנטים של הפקולטה.

משחקי אשמה