תכניות מיוחדות לתואר בוגר במשפטים

תכנית מכפיל במשפטים

תואר בוגר במשפטים ושני חוגים בנוסף לתואר בכלכלה ופילוסופיה

העולם המודרני מאופיין במורכבות הבעיות אשר עומדות לפתחם של מעצבי המדיניות בתחומים השונים. לימודי המשפט, הפילוסופיה והכלכלה נותנים כל אחד נקודת מבט וניתוח שונות על הבעיות הללו. התוכנית לתואר ייחודי במשפטים, כלכלה ופילוסופיה נשענת על התפיסה כי בעיות מורכבות מחייבות לרוב תשובות מורכבות, וכי שילוב של שלושת הדיסציפלינות ייתן לבוגריה את הכלים לדון בהיבטים התאורטיים, הערכיים והמעשיים של פתרונות אלו.

התוכנית המוצעת, המשלבת לימודים בשלושה חוגים- משפטים , כלכלה ופילוסופיה תעניק לבוגריה יתרון ייחודי. כל אחד מתחומי הידע מספק כלים אנליטיים חשובים ומשלימים. תלמידי התכנית ייחשפו למגוון רחב של תכנים הקשורים בסוגיות חברתיות עכשוויות, וילמדו לשלב ביניהם. בזכות הכלים שיקבלו, בוגרי התוכנית צפויים להשתלב בעמדות מפתח במגזרים הציבורי והעסקי, בארגונים חברתיים, וכמובן בסקטור האקדמי במדינת ישראל; ולהשתמש בידע הבינתחומי שרכשו על מנת להטביע את חותמם על החברה הישראלית.

התוכנית תציע תואר ייחודי במסלול ייחודי אשר משלב שלושה תחומי דעת קשורים, מובחנים ומשלימים- משפטים, כלכלה ופילוסופיה. בכל אחד מהחוגים הללו יש לאוניברסיטה העברית יתרון איכותי על פני מוסדות אחרים, והשאיפה היא  למנף את נקודת החוזק הללו לכדי שלם הגדול מכלל חלקיו. 

 

תנאי קבלה לתכנית הלימודים:

על מנת לברר את סיכויי הקבלה ניתן להסתייע במחשבון הקבלה שבאתר האוניברסיטה.

למידע נוסף יש לפנות למדור רישום.

 

פריסת הלימודים:

התוכנית אמורה להימשך ארבע שנות לימוד מלאות. 

 

תוכנית הלימודים:

נושאי הלימוד בתוכנית יכללו את לימודי הליבה במשפטים, בכלכלה ובפילוסופיה.הלימודים לתואר בוגר נמשכים 4 שנים.   בכפוף לאישור מל"ג, בסיום הלימודים בוגרי התוכנית יקבלו שני תארים (האחד במשפטים והשני בכלכלה בפילוסופיה).[1]

משפטים: תלמידי התכנית יצטרכו ללמוד 113 נ"ז בפקולטה למשפטים.

 הלימודים מורכבים מלימודי חובה, מלימודי בחירה ומסמינריונים בתחומי המשפט השונים: משפט חוקתי, משפט פלילי, דיני חוזים, דיני נזיקין, דיני קניין, דיני משפחה ומשפט בינלאומי.הלימודים בפקולטה כוללים מרכיב בינתחומי בולט. הפקולטה מציעה שורה של קורסים מיוחדים בתחומים קשורים כגון משפט ופילוסופיה, משפט וכלכלה, משפט וחברה, משפט וספרות ועוד. הפקולטה מציעה לתלמידי הבוגר שורה של מסגרות להתנסות בעבודה קלינית, בעבודה משפטית התנדבותית, בעריכת כתבי עת משפטיים (משפטים, חוקים וכתב העת הישראלי למשפט Israel law review) ) ובסדנאות מעשיות בתחומים שונים.

 

כלכלה: תלמידי התכנית יצטרכו ללמוד כ- 45 נ"ז בפקולטה לכלכלה.[2]

 מטרת התכנית היא להקנות לתלמידים מערכת מושגית, כלי חשיבה וידע, שיאפשרו להם להבין ולנתח לעומקן תופעות כלכליות. התכנית משלבת קורסים במתמטיקה, בסטטיסטיקה ובכלכלה (מיקרו ומקרו) ובמהלכה נחשפים לגישות השונות לניהול המשק.

 

פילוסופיה: תלמידי התכנית יצטרכו ללמוד 45 נ"ז בפקולטה לפילוסופיה.

התכנית מעניקה כלים לחשיבה ביקורתית, עמוקה ומאתגרת, שהיא בעלת חשיבות פרקטית בעולם המשפט. השאלות הפילוסופיות הן שאלות הנוגעות לכל תחומי החיים, ולכן הן קשורות בקשר הדוק למשפט, ששואף להסדיר במידה כזו או אחרת את כל תחומי החיים. בבסיס כל כלל משפטי ניצבים רעיונות פילוסופיים חברתיים ומוסריים. התכנית עוסקת, בין היתר, בפילוסופיה פוליטית, בפילוסופיה של המוסר ובמטפיזיקה באמצעות קורסים בהיסטוריה של הוגים ושל אסכולות שונות (מסוקרטס ועד ימינו) וכן קורסים ספציפיים לחשיבה ביקורתית (למשל לוגיקה וקריאה ביקורתית).

תכנית מכפיל 2020 מכפיל - פלייר בשפה הערבית

 

________________________________

[1] ייתכן ויחולו שינויים במבנה תכנית הלימודים והרכב התעודה.

[2] יתכנו שינויים קטנים בהיקף נקודות הזכות בהתאם לשינויים במתכונת לימודי החובה של החוג לכלכלה.

 

תואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף

טבעו של עולם המשפט שהוא נוגע בכל תחומי החיים: יחסים בין-אישיים, עסקים, רפואה ובריאות, תכנון ובנייה, חלוקת משאבי ציבור ועוד ועוד. לימודים בתכנית לתואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף לא רק מגוונים את החוויה הלימודית באוניברסיטה, אלא גם מאפשרים לתלמידים להרחיב את אופקיהם ואת השכלתם ולרכוש תחום נוסף של ידע והתמחות.

גם הקריירה המשפטית עצמה נתרמת מלימודי תחום נוסף, וכך, תלמידים המשלבים לימודי משפטים עם לימודי מנהל עסקים או כלכלה ירכשו כלים להתמחות בתחום המשפט הכלכלי והעסקי; תלמידים שישלבו לימודי גיאוגרפיה או לימודי מדעי הסביבה ייהנו מיתרון בתחום איכות הסביבה והתכנון; תלמידים שישלבו לימודי פילוסופיה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, יחסים בינלאומיים, לימודי אנגלית או עבודה סוציאלית ירכשו כלים בתחום מדעי החברה והרוח, שהם משמעותיים להיבטים חשובים ומרתקים של עולם המשפט; תלמידים שישלבו לימודי משפטים ולימודי חשבונאות יוכלו להיות לא רק עורכי דין אלא גם רואי חשבון ולמצוא תחומי התמחות בשני המקצועות.

לעיון ברשימת החוגים המלאה שניתן לשלב עם לימודי משפטים, היכנסו לאתר המידע וההרשמה של האוניברסיטה העברית.

 

מבנה הלימודים בתכנית לתואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף


תלמידים בתכנית זו נדרשים להשלים במהלך התואר 115 נ"ז במשפטים (במקום 142 נ"ז בתכנית הרגילה) ו-60 עד 104 נ"ז (בחוג הנוסף) בסך הכול, בתכנית לתואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף על התלמידים להשלים בין 175 נ"ז ל-221 נ"ז במהלך התואר (במקום 142 נ"ז במסלול הרגיל במשפטים ו-120 נ"ז במרבית החוגים האחרים).

בחלק מהתכניות, ניתן להשלים את הלימודים בתוך 3.5 שנים. עם זאת, כדי להקל את עומס הלימודים הרב בתכנית, מומלץ לפרוס את הלימודים על פני 4 שנים מלאות. הלימודים בתכנית תובעניים יותר מהלימודים בתכנית הרגילה, וזאת כבר בשנה הראשונה. מסיבה זו, הלימודים בתכנית לתואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף אינם מתאימים לכל אחד.

 

תנאי קבלה לתכנית לתואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף

לבדיקת סיכויי הקבלה היכנסו למחשבון סיכויי הקבלה.

תלמידים מצטיינים יוכלו להצטרף לתכנית לתואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף בתחילת שנה ב' על סמך ציוני שנה א' במשפטים (להוציא חשבונאות).

 

פירוט נקודות הזכות הנדרשות בתכניות הבולטות לתואר בוגר במשפטים וחוג נוסף

מידע על התכניות לתואר בוגר במשפטים עם חוג נוסף

הפקולטה הנוספת למי מיועדת התכנית?* נקודות זכות**

 שנים 

 

   משפטים   נוספת  
משפטים: קרימינולוגיה תלמידים המעוניינים להעמיק בחקר עבריינות ופשיעה, ומעוניינים להיחשף לקשת רחבה של נושאים בתחום הקרימינולוגיה כגון: הסברים לעבריינות, קורבנות, מדע פורנזי, זיהוי פלילי, נשים ופשיעה, משפט וחברה, פשעי צווארון לבן ועוד.
בוגרי התכנית יוכלו להשתלב במקומות עבודה רבים בהם נדרש ידע המשלב בין עולם המשפט ועולם הקרימינולוגיה, כמו התחום הפלילי וארגוני אכיפת החוק.
115 60 3.5
         

רוח: אמירים

תלמידים מצטיינים המבקשים לרכוש השכלה הומניסטית רחבה לצד השכלתם המשפטית. התכנית מאפשרת נקודת מבט ייחודית על עולם המשפט מתוך היכרות עם היסטוריה, פילוסופיה, סוציולוגיה ואמנות. שאלות אודות הצדק, הטוב והאושר האנושי הזינו מאז ומעולם את החשיבה המשפטית ומתוך העמקה הומניסטית בנושאים הללו מתאפשרת השכלה משפטית עשירה ומפוקחת יותר.

115 60 3.5
         
רוח: היסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו

לסטודנטים המבקשים לרכוש במהלך לימודיהם, לצד כלי החשיבה המשפטיים גם כלי חשיבה היסטוריים-ביקורתיים, ובמקביל להעמיק את היכרותם עם שורשי המציאות היהודית והישראלית, החוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו מציע תכנית לימודים מאתגרת מבחינה אינטלקטואלית ומעשירה מבחינה קיומית. בחוג להיסטוריה של עם ישראל אנו בוחנים את ההשתנות וההתפתחות המתמדת של הזהויות היהודיות המגוונות והעשירות בימינו ולאורך הדורות ואת המתח הקבוע ויחסי הגומלין המורכבים שבין התרבות היהודית לתרבויות שאיתם באו היהודים במגע. הלימודים בחוג להיסטוריה של עם ישראל מעניקים אפוא הבנה מעמיקה יותר של המציאות הישראלית והיהודית על כל מורכבותה הפוליטית, הדתית, החברתית והתרבותית. הבנה זו וסוג חשיבה זה נדרשים היום אולי יותר מתמיד גם למשפטנים אשר חלקם יהוו את עמוד השדרה של ההנהגה המשפטית, הפוליטית, הציבורית, העסקית והאזרחית בישראל .

115 60 3.5
         

רוח: פילוסופיה

תלמידים סקרנים, ששואלים שאלות קשות, ולא חוששים להישאר לעתים ללא תשובה ברורה. התכנית מעניקה כלים לחשיבה ביקורתית, עמוקה ומאתגרת, שהיא בעלת חשיבות פרקטית בעולם המשפט. השאלות הפילוסופיות הן שאלות הנוגעות לכל תחומי החיים, ולכן הן קשורות בקשר הדוק למשפט, ששואף להסדיר במידה כזו או אחרת את כל תחומי החיים. בבסיס כל כלל משפטי ניצבים רעיונות פילוסופיים חברתיים ומוסריים. התכנית עוסקת, בין היתר, בפילוסופיה פוליטית, בפילוסופיה של המוסר ובמטפיזיקה באמצעות קורסים בהיסטוריה של הוגים ושל אסכולות שונות (מסוקרטס ועד ימינו) וכן קורסים ספציפיים לחשיבה ביקורתית (למשל לוגיקה וקריאה ביקורתית).

115 60 3.5
         

רוח: קוגניציה

תלמידים המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם בתחום שבין מדע מדויק לפילוסופיה. הלימודים המדעיים והניסויים בתכנית מגוונים מאוד ובעלי מרחב תיאורטי מובהק שניתן לקשרו להיבטים הפילוסופיים והבלשניים של משפטים.

115 60-72 4
         

חברה: כלכלה

תלמידים המתעניינים בכלכלה ושוקלים להשתלב בעתיד בעולם העסקי, במשרד האוצר או בבנק ישראל. התכנית משלבת קורסים במתמטיקה, בסטטיסטיקה ובכלכלה (מיקרו ומקרו) ובמהלכה נחשפים לגישות השונות לניהול המשק.

115 60 4
         

חברה:
יחסים בינלאומיים

תלמידים הרוצים שילוב שמעניק מסגרת משלימה ללימודי המשפטים ונמשכים לדיפלומטיה בינלאומית ולפוליטיקה. קורסי החובה עוסקים במגוון נושאים החל בהיסטוריה של העולם בכלל והמזרח התיכון בפרט וכלה בתיאוריות פילוסופיות, חברתיות ופוליטיות. ישנן סוגיות קשורות שמעמיקות את ההבנה ההדדית בשני התחומים, כגון פעילות בתי דין בינלאומיים וגלובליזציה של זכויות האדם.

115 55 3.5
         

חברה: תקשורת 

תלמידים המעוניינים בתחום התקשורת, בעיקר בצדו המחקרי. התכנית ברובה אינה עוסקת בקולנוע או בכתיבה עיתונאית. הדגש כאן הוא בחקר התקשורת כתחום אקדמי עולמי והממשק בין תקשורת לבין התפתחות טכנולוגית, סוציולוגיה, פוליטיקה, פסיכולוגיה חברתית, בלשנות והיסטוריה.

 115 60   3.5
         

חברה: פסיכולוגיה

תלמידים המעוניינים להרחיב אופקים וללמוד תחום הנמצא בחוד החנית של המחקר האנושי כיום ו/או לעסוק בו. הלימודים כוללים תיאוריות בעלות השלכה מובהקת על התחום המשפטי - תיאוריות שבוחנות את הרציונאליות של ההתנהגות האנושית (מחקר ביהביוריסטי); כמו כן נלמדים קורסי בסיס בפסיכואנליזה וניתן דגש על תחומים מדעיים מובהקים הקשורים למדעי המוח, ובכלל זה נוירולוגיה, סטטיסטיקה ומחקרים אמפיריים (לדוגמה: מה גורם לאושר? מה גורם להפרעות אישיות?).

115 60 3.5-4
         

חברה: סוציולוגיה

תלמידים המתעניינים באנתרופולוגיה או בסוציולוגיה. המיקוד בקורסי הסוציולוגיה הוא בראייה ביקורתית של החברה ובניסיון להסביר תופעות חברתיות דרך מגוון תיאוריות. הקורסים באנתרופולוגיה עוסקים בלימוד על חברה אחרת או על תרבות אחרת דרך שיטות מחקר איכותניות ודרך גישות שונות לייצוג האחר. בסיום התואר, ניתן להמשיך לתואר שני במחלקה במספר מסלולים: סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, דמוגרפיה ולימודי ארגון.

115 60 3.5
         

חברה: אנתרופולוגיה

תלמידים שמתעניינים באנתרופולוגיה או סוציולוגיה. המיקוד בקורסי הסוציולוגיה הוא בראייה ביקורתית של החברה וניסיון להסביר תופעות חברתיות דרך מגוון תיאוריות. הקורסים באנתרופולוגיה עוסקים בלימוד על חברה אחרת או תרבות אחרת דרך שיטות מחקר איכותניות וגישות שונות לייצוג האחר. לאחר סיום תואר הבוגר ניתן להמשיך לתואר שני במחלקה במספר מסלולים: סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, דמוגרפיה ולימודי ארגון.  

 115 60   3.5
         

חברה: מדע המדינה

תלמידים שרוצים להתמקד בתחום הציבורי ומגלים עניין בפוליטיקה וברשויות השלטון, הממשלה והכנסת. הלימודים מתמקדים בתיאוריות של מבנה המדינה והמשטר, בבחינת היחסים הקיימים והרצויים בין הרשויות וכן בפילוסופיה של הדמוקרטיה, הליברליזם והסוציאליזם.

115   60 3.5-4 
         

מנע"ס: תואר ראשון

תלמידים המעוניינים להרחיב אופקים בתחום ניהול חברות, שוק ההון, עולם המימון, השיווק, הבנקאות, היזמות וההתנהגות הארגונית. לתחומים אלה הקשר משפטי מובהק (למשל בדיני התאגידים וניירות ערך). הלימודים בתכנית תורמים להבנה מעמיקה ומעשית יותר של הממשק בין משפטים לניהול עסקי והם מעניקים נקודת פתיחה טובה להשתלבות בעולם העסקי. משרדי עורכי-דין מהתחום המסחרי לרוב רואים בכך יתרון.

115 56 3.5-4
         

מנע"ס: הכנה מוסמך

תלמידים מצטיינים במשפטים העומדים בתנאי הקבלה לתואר שני במנהל עסקים, רשאים ללמוד בבית הספר למנהל עסקים תכנית המאפשרת קבלת תואר שני במנהל עסקים ללא לימודי תואר ראשון במנהל עסקים (ראו לעיל). המשתתפים בתכנית לומדים קורסי תשתית ויסודות של התואר ראשון במנהל עסקים, ולאחר השלמתם, הם רשאים להתחיל בלימודי התואר השני במנהל עסקים (בנפרד מהתכנית המשולבת) כך שחלק מקורסי התשתית והיסודות נחשבים לצורך המכסה הדרושה ללימודי התואר השני עצמו, ובכך מתאפשר קיצור הזמן הרגיל הדרוש בתואר שני במנהל עסקים (נדרשות מינימום 4.5 שנים מתחילת התכנית המשולבת ועד השלמת התואר השני במנהל עסקים).

124 32 4
         

מנע"ס: חשבונאות 

תלמידים המתעניינים באופן הפעולה של רשות המיסים ושל הרשות לניירות ערך ובתחומים נוספים המשלבים סוגיות משפטיות בנישות כלכליות. נדרשת רמה גבוהה במתמטיקה לטובת הקורסים החשבונאיים. בתום התכנית ניתן לבצע התמחות הן בעריכת דין (שנה) והן בראיית חשבון (שנתיים), אך לא בשתי ההתמחויות במקביל.

 115  95
         

עבודה סוציאלית 

תלמידים המתעניינים בפער בין רגשות ומציאות חברתית. התכנית מאפשרת רכישת ידע וכלים פרקטיים, באמצעות הכשרה מעשית נרחבת (36 נ"ז בשנתיים האחרונות של התואר), בתחומי מדיניות, חברה ורווחה. בוגרי התכנית יוכלו לעבוד הן כמשפטנים, הן כעובדים סוציאליים והן בסוגים שונים של עבודות שמאפשרות לבטא היבטים שונים של שני המקצועות.  

115   104
         
מדעי הטבע: מדעי הסביבה   115 70 3.5

המידע כפוף לתקנון הפקולטה למשפטים ולדרישות הפקולטה השנייה (המשלבת).
תלמידים המעוניינים לשלב לימודי משפטים עם חוג אחר, שאינו כלול ברשימת השילובים שלמעלה, יכולים לעשות כן בכפוף לקבלת אישור ממזכירות הפקולטה ומזכירות החוג המשלב.

*תיאור מטרות התכנית הוא מנקודת המבט האישית של תלמידים שהשתתפו בהן בפועל.
**מספר הנ"ז הוא צפוי וכפוף לשינויים. מספר השנים הוא פרק הזמן המינימלי לסיום התכנית. 

תואר בוגר במסלול מואץ לתואר מוסמך במשפטים

תלמידים מצטיינים יכולים החל בשנה השלישית ללימודי הבוגר לצבור קורסים לתואר מוסמך במשפטים. נקודות זכות אלו (מקסימום 14 נ"ז) לא ייספרו במניין נקודות הזכות לבוגר, אלא ייצברו לטובת תואר המוסמך, אשר השלמתו תתאפשר בתוך שנה אחת מסיום הבוגר.


קבלה למסלול המואץ לתואר שני במשפטים פתוחה בפני תלמידי שנה ג' אשר ממוצע הציונים שלהם בשנים א' ו-ב' הוא 85 ומעלה.

תואר בוגר במסלול מואץ לתואר מוסמך בקרימינולוגיה

במסגרת זו, התלמידים לומדים קורסים מתכנית המוסמך בקרימינולוגיה. קורסים אלה ייזקפו לתואר המוסמך בקרימינולוגיה. את תואר המוסמך בקרימינולוגיה ניתן לסיים בתוך שנה אחת מסיום הבוגר (בסך הכול 4.5 שנים, 9 סמסטרים).

תכנית זו מיועדת לתלמידי שנה ב' במשפטים אשר ממוצע הציונים שלהם בשנה א' הוא 85 ומעלה.

תואר בוגר במסלול מואץ לתואר מוסמך במנהל עסקים

בתכנית זו ניתן להתחיל כבר בשנה הראשונה ללימודי הבוגר במשפטים את לימודי ההשלמה לקראת תואר מוסמך במנהל עסקים. החל בסמסטר השישי יילמדו הקורסים במוסמך במנהל עסקים. התכנית מאפשרת להשלים את הלימודים לתואר בוגר במשפטים ולתואר מוסמך במנהל עסקים (MBA) בתוך 4.5 שנים (9 סמסטרים).

תנאי הקבלה לתכנית ההשלמה לקראת מוסמך זהים לתנאי הקבלה לתכנית המשולבת לתואר בוגר (מחשבון סיכויי הקבלה). תנאי הקבלה למוסמך מפורטים באתר רישום וקבלה. החל מתשע"ז התכנית תהיה פתוחה לכל המתקבלים לפקולטה למשפטים.

 

 

תואר בוגר במשפטים עם חטיבה בחוג נוסף

הפקולטה מאפשרת לתלמידיה ללמוד קורסים ממחלקה אחרת בהיקף של 16-12 נ"ז במקום קורסי בחירה במשפטים; וזאת כדי לאפשר לתלמידים המעוניינים בכך חשיפה לדיסציפלינות נוספות בהיקף מצומצם יותר מאשר בתכנית משולבת.
 

מסלול כזה אפשרי במסגרת אחת החטיבות המובנות המפורטות להלן או בחטיבה מובנית אחרת - באישור מראש מסגן הדיקן. לימודי חטיבה יצוינו בסיום הלימודים בגיליון הציונים הסופי של התלמיד/ה (אך לא בתעודת הבוגר).

 

כדי להספיק לקחת את כל הקורסים הנדרשים ולהימנע מחפיפות בין קורסים, מומלץ מאוד להתחיל את לימודי החטיבה בשנה ב' ולא מאוחר יותר.
  

 

להלן רשימת החטיבות (פירוט בקישור)

  

 

חטיבה בקרימינולוגיה

דרישות: תלמידי בוגר משנה שנייה ומעלה

חטיבת הלימודים לבוגר תכלול:

 • קורס מבוא בסיסי
 • קורס חובה מתקדם
 • שיעורי בחירה (5-4 שיעורים).

 

תכנית הלימודים בחטיבה

מס' קורס

שם הקורס

נ"ז

61800

תיאוריות בקרימינולוגיה

2

61888

מערכת אכיפת החוק היבטים תיאורטיים

4

 

כ–5 שיעורי בחירה

10

סה"כ

 

16

 * חלק מהניקוד שנצבר מלימודי החטיבה ייחשב לתלמידים שירצו להשלים תואר שני בקרימינולוגיה בפקולטה.

  

 

חטיבה במחלקה ליחסים בינלאומיים

לפחות אחד משני הקורסים:
מבוא ליחסים בינלאומיים (6 נ"ז)
יחסים בינלאומיים במאה ה-20 (6 נ"ז).
 

לפחות אחד משני הקורסים:
המלחמה הצודקת: היסטוריה ותיאוריה (4 נ"ז)
ביטחון בינלאומי: תיאוריה ומציאות (4 נ"ז)
 

קורסי בחירה נוספים להשלמת מכסת נקודות הזכות של החטיבה.

  

 

חטיבה בבית הספר לעבודה סוציאלית

חובה ללמוד את שלושת הקורסים:
03116  מבוא למדינת הרווחה ב': התפתחות מדינת הרווחה בארץ ובעולם (2 נ"ז)
03340  שירותי רווחה אישיים (2 נ"ז)
03306  מבוא לביטחון סוציאלי (2 נ"ז).


קורס אחד מבין שני הקורסים:
03313  הסטייה החברתית: מבוא להבנתה
03502  סוגיות בחברה הישראלית.


כמו כן, קורס אחד מבין קורסים אלה (בתחום תהליכים אישיים וחברתיים - 2 נ"ז; מתודות ודרכי התערבות):
03416 גרונטולוגיה חברתית
03531  גברים אלימים במשפחה
03454  נכות התפתחותית כאתגר לפרט, למשפחה ולקהילה
03555  עולם התעסוקה ועבודה סוציאלית
03576  ילדים בסיכון בהקשרם המשפחתי
03512  דרכי התערבות עם אנשים מכורים ומשפחותיהם.

 

כמו כן, שיעור אחד מבין הקורסים (בתחום לימודי רווחה ומדיניות חברתית - 2 נ"ז):
03323  המאבק בעוני – ממדיניות להתערבות
03365  בין טובת הילד לזכותו
03370  הפרטה של שירותי רווחה בישראל.

 


חטיבה בלימודי מגדר

53333 חברה ומגדר א' (2 נ"ז)
54803  חברה ומגדר ב' (2 נ"ז)
54239  סוגיות ושיטות במחקר פמיניסטי (2 נ"ז).
 

קורסי בחירה נוספים ייקבעו בייעוץ אישי עם רכזות מרכז לייפר ללימודי נשים ומגדר.

 


חטיבה בפילוסופיה

תולדות הפילוסופיה החדשה א' (5 נ"ז)
תולדות הפילוסופיה החדשה ב' (4 נ"ז).
 

בחירה מבין שני הקורסים:
תולדות הפילוסופיה היוונית (4 נ"ז)
מבוא לתורת המידות והמדינה (4 נ"ז).
 

סמינר בהיקף של 2 נ"ז (ללא כתיבה של עבודה סמינריונית).

 


חטיבה בלימודי האסלאם והמזרח התיכון

מבוא לדת האסלאם (4 נ"ז)
המזרח התיכון במאה ה-20 (4 נ"ז)
מבוא למשפט מוסלמי (4 נ"ז). 
 

ניתן לקחת קורסי בחירה מתקדמים (שאינם מחייבים ידיעת השפה הערבית) בהיקף של עד 4 נ"ז.
ניתן ללמוד גם ערבית ברמת מתחילים, אולם נקודות הזכות של קורס זה לא ייספרו במניין נקודות התואר.

 


חטיבות בחוג ללימודים רומאניים ולטינו-אמריקניים (לימודים איבריים ולטינו-אמריקניים, לימודים איטלקיים, לימודים צרפתיים)

חטיבות בחוג ללימודים רומאניים ולטינו-אמריקניים
 

הערה חשובה: היקף כל קורס שפה למתחילים הוא 12 ש"ש, אך במסגרת החוג מזוכים התלמידים רק ב-6 נ"ז. תלמידי משפטים הלוקחים חטיבה בחוג חייבים בלימודי קורס שפה למתחילים, אך לא יזוכו כלל בנקודות.
  

חטיבה במדור ללימודים איבריים ולטינו-אמריקניים
 

 • אפשרות א': הדגש בתרבות האיברית והלטינו-אמריקנית 
  ספרדית למתחילים 6 נ"ז (קורס חובה, אך הנקודות לא יוכרו במסגרת החטיבה)
  שנה א' קורסי מבוא (בתרבות) בהיקף 8 נ"ז 
  שנים ב'-ג' סמינריונים (בתרבות) בהיקף 8 נ"ז. 
   
 • אפשרות ב': הדגש בספרות איברית ולטינו-אמריקנית
  ספרדית למתחילים 6 נ"ז (קורס חובה, אך הנקודות לא יוכרו במסגרת החטיבה)
  שנה א' קורסי מבוא (בספרות) בהיקף 8 נ"ז 
  שנים ב'-ג' סמינריונים (בספרות) בהיקף 8 נ"ז. 
   
 • חטיבה במדור ללימודים איטלקיים
  איטלקית למתחילים 6 נ"ז (קורס חובה, אך הנקודות לא יוכרו במסגרת החטיבה).
   
 • שנים א'-ב'
  שני מבואות לספרות איטלקית בהיקף 4 נ"ז
  סמינריון על ספרות/תרבות איטלקית בהיקף 2 נ"ז. 
   
 • שנים ב'-ג'
  סמינריונים על ספרות/תרבות איטלקית בהיקף 6 נ"ז. 

  שנה ג'
  סמינריונים בהיקף 4 נ"ז 
   
 • חטיבה במדור ללימודים צרפתיים
  צרפתית למתחילים 6 נ"ז (קורס חובה, אך הנקודות לא יוכרו במסגרת החטיבה)
  מבוא לתרבות צרפת וספרותה: מאות 18-17 (2 נ"ז)
  מבוא לתרבות צרפת וספרותה: מאות 19–20 (2 נ"ז)
  הטקסטים המכוננים בספרות הצרפתית (2 נ"ז)
  הסיפורת הצרפתית בעידן הרומנטיקה (2 נ"ז)
  מיתולוגיה פוליטית בצרפת מאז המהפכה (4 נ"ז)
  נפוליאון: צרפת ברום תהילתה (2 נ"ז).

 


חטיבות בחוג להיסטוריה של עם ישראל

היסטוריה של עם ישראל – תקופת המקרא – 16 נ"ז

13109 תולדות עם ישראל משחר ימיו עד התקופה הפרסית – 4 נ"ז
13102 מקורות חיצוניים לתקופת המקרא – 4 נ"ז
13122 תולדות עם ישראל בתקופת המקרא – 4 נ"ז.

שני קורסי בחירה בהיקף של 2 נ"ז כל קורס 
  

היסטוריה של עם ישראל – תקופת בית שני – המשנה והתלמוד – 16 נ"ז

13014 תולדות עם ישראל בימי בית שני – 4 נ"ז
13018 מקורות לימי הבית השני ותקופת המשנה והתלמוד – 4 נ"ז

13076 מפומפיאוס לחורבן: רומא, יהודה ויוספוס – 4 נ"ז.
 

שני קורסי בחירה בהיקף של 2 נ"ז כל קורס

 


חטיבות בספרות

חטיבות בספרות עברית (מחולקות למדורים)

א. מדור האגדה והספרות העממית

 1. מבוא לספרות האגדה - שיעור 2 נ"ז
 2. מבוא לספרות העממית - שיעור 2 נ"ז
 3. קריאה במדרשי אגדה או הסיפור העממי - תרגיל 4 נ"ז
 4. סמינריון (לסמינריון במדור זה יתקבלו רק תלמידים שסיימו מכינה בתלמוד) – 4 נ"ז.

סה"כ 12 נ"ז.

 

ב. מדור השירה והפיוט

 1. השירה העברית בימי הביניים (17224 או 17225) - שיעור 2 נ"ז
 2. קריאה בשירים נבחרים - תרגיל 4 נ"ז
 3. קורסי בחירה - 2 נ"ז
 4. סמינריון - 4 נ"ז.

סה"כ 12 נ"ז

 

ג. מדור הספרות החדשה

 1. הסיפורת העברית במאה ה-20 – שיעור 2 נ"ז
 2. השירה העברית במאה ה-20 - שיעור 2 נ"ז
 3. תרגיל בפואטיקה תיאורית (יסודות הסיפורת או יסודות השירה) - תרגיל 4 נ"ז
 4. סמינריון (בתחם שבו נלמד התרגיל בפואטיקה) - 4 נ"ז.

 סה"כ 12 נ"ז

 

הערה: תלמידים שנבחנו בבחינה הפסיכומטרית בשפה שאינה עברית יתקבלו ללימודי החטיבות שמציע החוג לספרות עברית רק אם עמדו בבחינת פטור בעברית. הכניסה לסמינריונים מותנית בעמידה בבחינות בשיעורים ובתרגילים בציון 60 לפחות

 

חטיבה בספרות כללית והשוואתית

א. חטיבה לתלמידים הלומדים בחוג לא-ספרותי

שנה א'

מבוא לשירה (שיעור+תרגיל)    שו"ת 4 נ"ז
 או מבוא לסיפורת (שיעור+תרגיל)  שו"ת 4 נ"ז.

שנה ב'

קורסי בחירה מקורסי שנים ב'-ג'   8 נ"ז.

סה"כ 12 נ"ז

תנאי מעבר לשנה ב': ציון 70 לפחות במבוא לשירה או לסיפורת.

 

הערות:
1. הסמינריון בשירה מותנה בלימוד מבוא לשירה.
2. הסמינריון בסיפורת מותנה בלימוד מבוא לסיפורת.
3. תלמידים המעוניינים בשני המבואות יוכלו לקחת את שניהם על חשבון נ"ז של קורסי הבחירה.
4. תלמידים המעוניינים להרחיב את החטיבה ל-16 נ"ז יוכלו ללמוד סמינריון נוסף בתחום שבו לקחו את המבוא.

5. כל הקורסים הנלמדים בחטיבה חייבים להתחיל בספרות 19. קורסים מחוגים אחרים ניתן ללמוד רק באישור יועץ החוג.

 


חטיבה בכתיבה יוצרת

לאחרונה, גוברת המודעות לממד הספרותי של עבודת המשפטן. מלאכת המשפטן כרוכה לא פעם בכתיבת סיפורים, בקריאתם ובניתוחם. עבור סטודנטים למשפטים, הלימוד בחטיבת כתיבה יצירתית מעמיק ומטפח את הרגישות לממד הלשוני והרטורי של הטקסט המשפטי.

הלימודים בחטיבה מיועדים לסטודנטים בעלי כישרון ספרותי המעוניינים לפתח את כישורי הכתיבה שלהם בתחומי הסיפורת, השירה או המסה ולהרחיב את ידיעותיהם בכל הנוגע לשאלות מעשיות הכרוכות בקריאה ובכתיבה של ספרות. בשונה מסדנאות כתיבה חד-פעמיות, התכנית מציעה מסגרת מובנית, רב-שנתית, המלווה את התפתחות הכותב לאורך זמן.

 

 

תנאי הקבלה

יש להגיש למזכירת בית הספר לספרויות עתיקות וחדשות הגברת ציפי רבינוביץ' שני עותקים של אחד מאלה:

חמישה שירים או

שני סיפורים קצרים או

פתיחה לרומן (4-3 עמודים)

מועד אחרון להגשה: 1 באוקטובר 2015. יש לציין את החוג שבו לומד הסטודנט.

 

מבנה הלימודים

הלימודים יתקיימו בשני מסלולים נפרדים: שירה או סיפורת. במהלך הלימודים התלמידים יתרגלו מרכיבים שונים בכתיבת שיר, סיפור (ובהמשך גם מסה), ינתחו  טקסטים ספרותיים מן ההיבטים המעשיים, וכן יתייחסו להיבטים שונים בכתיבתם ובכתיבת חבריהם. בסמינריונים התלמידים יכתבו, ישפרו וישלימו יצירה ספרותית בהיקף משמעותי.

  

 

 

חטיבה במדעי הטבע

סטודנטים באוניברסיטה העברית נחשפים למדעי הטבע דרך קורסי אבני פינה. עם זאת, סטודנטים רבים מעוניינים בבסיס רחב יותר במדעי הטבע. חטיבת לימודים בהיקף של 32 נ"ז כפי שמוצגת להלן נועדה לענות על צורך זה.