פורום המשפט הבינלאומי

פורום המשפט הבין-לאומי באוניברסיטה העברית הוקם בשנת 2004 על ידי מרצים למשפט בינלאומי מהפקולטה למשפטים. הפורום משמש מקום מפגש, מחקר ודו-שיח מקצועי בין מומחים למשפט בינלאומי בישראל ומחוצה לה, וחברים בו אקדמאים, סטודנטים, נושאי משרות ממשלתיות, עורכי דין ופעילי ארגונים לא-ממשלתיים.

 

פורום המשפט הבינלאומי מארגן פעילויות מגוונות הקשורות למשפט בינלאומי כגון:

 1. סמינרים המתקיימים אחת לשבועיים - בסמינרים מוצגות עבודות מחקר וכן מתקיימים דיונים בהתפתחויות שהתרחשו לאחרונה במשפט הבינלאומי. המשתתפים בסמינרים הם חוקרים מובילים מישראל ומהעולם, מומחים ממשרד החוץ, ממשרד המשפטים, ממשרד המסחר והתעשייה ומארגונים בינלאומיים לא-ממשלתיים וכן סטודנטים מצטיינים.
 2. מפגש שנתי - הפורום מארגן מפגש שנתי לדיון בהתפתחויות משמעותיות שהתרחשו במשך השנה בתחום המשפט הבינלאומי.
 3. כנסים בינלאומיים - הפורום מארגן כנסים ודיונים על מגמות עכשוויות ועל נושאים מרכזיים בתחום המשפט הבינלאומי.
 4. מחקר – הפורום יוזם הקמת קבוצות מחקר ממוקדות המתעמקות בנושאים ספציפיים במשפט הבינלאומי. 
 5. פרסומים – הפורום מפרסם כתב עת אלקטרוני בנושא משפט בינלאומי ב-Social Sciences Research Network – SSRN.

 

יושבת ראש הפורום היא פרופ' רות לפידות. החברים האחרים בוועדת ההיגוי הם: פרופ' משה הירש, פרופ' יובל שני, פרופ' תומר ברודי, פרופ' גיא הרפז ופרופ' רובי סייבל.

 

מפגשי פורום המשפט הבינלאומי

מפגשי פורום המשפט הבינלאומי בסמסטר הבא יתקיימו בימי שלישי בשעה 14:30-16:00 בחדר המורים בפקולטה למשפטים (חדר 119). לקראת כל מפגש יופץ חומר רקע רלוונטי (בדרך כלל, המחקר שיוצג או המסמך המשפטי שיידון). כל מפגש ייפתח בהצגת נושאו על ידי הדובר/ת, ולאחריו יתקיים דיון בהשתתפות הנוכחים. כל המפגשים יתנהלו באנגלית. להלן תכנית המפגשים (הנתונה לשינויים, שעליהם תבוא הודעה מראש): 

 

סמסטר א'

תאריך

דובר

נושא

23/10/2018

פרופ' מלקולם שואו

מפגש פתיחה:

אמצעים זמניים מול בית הדין הבינלאומי לצדק – לאן פנינו?

6/11/2018

פרופ' ג'ואל טרכטמן

משפט בינלאומי בנושא ביטחון סייבר להגנה על אזרחים בזמני

שלום.

20/11/2018

 

מפגש עדכונים בנושא משפט בינלאומי.

11/12/2018

מר רפאל שייפר

פנייתו ההיסטוריוגרפית של המשפט הבינלאומי וקריאת ההיסטוריה.

18/12/2018

פרופ' יובל שני

המאבק על הבכורה: משפט בינלאומי ומשפט ישראלי.

31/12/2018

יעודכן בהמשך

כנס שנתי – התפתחויות השנה האחרונה במשפט הבינלאומי.

8/01/2019

ד"ר רובי ציגלר

זכויותיהם הפוליטיות של "זרים".

15/01/2019

ד"ר דורין לוסטיג

קודיפיקציה של דיני המלחמה למען קיום אימפריה 1856-1874.

סמסטר ב'

19/03/2019

עו"ד יובל קפלינסקי

אתגרי ההסגרה – האם גירוש יכול להוות תחליף?

26/03/2019

פרופ' משה הירש

סוציולוגיה קוגניטיבית וההתמודדות עם אפליה גזעית במשפט הבינלאומי

2/04/2019

פרופ' אייל בנבנישתי

קודיפיקציה של דיני המלחמה למען קיום אימפריה 1856-1874

14/05/2019

פרופ' אנדריאה ביורקלנד

אחריות משקיעים זרים ואשם תורם בבוררות השקעות

21/05/2019

מפגש עדכונים:

מר יהלי שרשבסקי

עו"ד טל מימרן

 

שימוש בכוח על ידי צה"ל בגבול עזה

מדיניות הריסת הבתים

04/06/2019

פרופ' רוב האוס

אחריות מדינה להשפעות הטרור על השקעות זרות: סכסוך אמפל נ' מצרים

11/06/2019

פרופ' אנדריאה ביאנצ'י

הקלילות הבלתי נסבלת של המשפט הבינלאומי

 

 

נשמח לראותכם במפגשים!


תודתנו נתונה לקרנות הבאות על תרומתן הנדיבה:
קרן ד"ר אמיליו פון הופמנסטל
קרן הרש לאוטרפאכט
קרן הקתדרה ע"ש ברוס וו. ויין

 

הוראה

סגל המרצים

קורסים במשפט בינלאומי

משפט בינלאומי פומבי - פרופ׳ משה הירש
משפט בינלאומי פומבי - פרופ׳ גיא הרפז
משפט בינלאומי פומבי מתקדם - פרופ׳ גיא הרפז
דיני איכות הסביבה: היבטים מקומיים וגלובליים - ד״ר רחל אדם
זכויות אדם וטיטוריה - פרופ׳ מלקולם שואו
תפקידה של ההלכה הפסוקה של בית הדין האירופי לזכויות האדם - עו״ד רון סופר
צדק מעברי: פרספקטיבה השוואתית ובינלאומית - פרופ׳ רותי טייטל
דיני פליטים בינלאומיים - ד״ר רובי ציגלר
מעורבות ארגונים בינלאומיים בסכסוך הישראלי-פלסטיני - פרופ׳ לואיס מורנו אוקמפו
יישוב סכסוכים בינלאומיים - פרופ׳ צ׳זרה רומנו
משפט האיחוד האירופי״ סוגיות נבחרות בפסיקתו של בית הדין האירופי לצדק - פרופ׳ פראנץ ווארו
מבוא לצדק מעברי - פרופ׳ רותי טייטל
מבוא לדיני האיחוד האירופי - פרופ׳ גיא הרפז
הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות - פרופ׳ תומר ברודי ועו״ד באנה שוגרי
המדינות המתפתחות בארגון הסחר העולמי - פרופ׳ משה הירש
תפקיד המשפט הבינלאומי ביישוב הסכסוך במזרח התיכון - פרופ׳ רובי סיבל
היסטוריה של המשפט הבינלאומי - ד״ר רותם גלעדי
בוררות מסחרית בינלאומית - ד״ר סער פאוקר
משפט הומניטרי בינלאומי: אתגרים וסכסוכים בני זמננו - ד״ר רותם גלעדי
טרור, טרור נגדי וזכויות אדם - ד״ר מרים פיינברג
משפט האו״ם - ד״ר דפנה שרגא
הסדרה בינלאומית של סחר והשקעות - פרופ׳ תומר ברודי
זכויות אדם במשפט הבינלאומי - פרופ׳ דוד קרצ׳מר
דיני מקורות אנרגיה, דלק וגז - ד״ר דוד קורנבלוט
יישוב סכסוכים עסקיים בינלאומיים - ד״ר דפנה קפליוק
משפט בינלאומי פלילי - ד״ר גלעד נועם
הון ממשלתי - מימון והשקעות - פרופ׳ אפרים חלמיש
ישראל במשפט הבינלאומי - פרופ׳ מלקולם שואו, פרופ׳ יובל שני, פרופ׳ גיא הרפז
שלטון החוק והמשפט הבינלאומי - פרופ׳ סמנטה בסון ופרופ׳ יובל שני

תחרויות

הפקולטה משתתפת במספר גדול של תחרויות בינלאומיות במתכונת משפט מבויים, המאפשרות לתלמידים להתנסות בהכנת כתבי טענות בכתב ובטיעונים בעל-פה בקשת רחבה של נושאים, וביחס לסוגיות בינלאומיות מורכבות ומאתגרות. תלמידי הפקולטה משתתפים בהצלחה רבה מאז שנת 2006 בתחרות המרכזית בתחום המשפט הבינלאומי - התחרות ע״ש השופט Jessup, והם משתתפים בהצלחה גם בתחרויות בתחום המשפט ההומניטרי (בחסות ארגון הצלב האדום הבינלאומי), בתחום המשפט הבינלאומי הפלילי ובתחום המשפט הבינלאומי המסחרי. הפקולטה השתתפה בעבר גם באירוע מודל האו״ם האירופי (TEIMUN) ובתחרות קופנהגן במשא ומתן בינלאומי (הפקולטה זכתה בתחרות בשנת 2010; התחרות אינה נערכת עוד). 

ICRC

התחרות השנתית במשפט בינלאומי הומאניטארי (IHL) של נציגות הצלב האדום בישראל התקיימה השנה (2015) בפעם ה-9 ברציפות. בתחרות מתחרות ביניהן קבוצות בנות שלושה סטודנטים ממוסדות אקדמיים שונים במשחקי תפקידים שונים (ייעוץ משפטי לראש הממשלה, מפקדי כוחות גרילה, נציגי הצלב האדום, דיפלומטים באו"ם וכד'). בהתאם לתפקיד בכל סימולציה, הסטודנטים נדרשים להפגין ידע והבנה ביישום כללי המשפט הבינלאומי ההומאניטארי. התחרות נמשכת כמה ימים ומתקיימת בתנאי פנימייה. היא סגורה לקהל הרחב, אך אירוע הגמר שלה פתוח לקהל והציבור מוזמן לצפות.

 

כל קבוצה מאומנת בידי צוות אימון מטעם המוסד האקדמי שבו לומדים המשתתפים בתחרות. הקבוצה המנצחת זוכה במימון לתחרות הבינלאומית היוקרתית במשפט בינלאומי הומאניטארי על-שם Pictet אם היא תתקבל אליה. התחרות הבינלאומית האחרונה נערכה בשארטלוטסויל, וירג׳יניה (ארה״ב).

 

הקבוצה שעלתה לתחרות הבינלאומית כללה את תומר טרגר, ניצן קונפורטי ולביאה סילבר. המאמנים הם דורון פאר ורבקה בסקין, והמורה האחראי הנו יהלי שרשבסקי.

 

לארכיון ICRC

Jessup

תחרות המשפט הבינלאומי על שם ג'סאפ 

תחרות המשפט הבינלאומי על שם ג'סאפ היא תחרות המשפט המבוים הגדולה והיוקרתית ביותר מסוגה. בתחרות משתתפים למעלה מ-550 בתי ספר למשפטים מיותר מ-80 מדינות. הסבבים הבינלאומיים של התחרות נערכים מדי שנה בוושינגטון די.סי בסמיכות לכנס השנתי של האגודה האמריקאית למשפט בינלאומי (ASIL). את התחרות מארגנת אגודת הסטודנטים למשפט בינלאומי (ILSA).

התחרות מדמה סכסוך דמיוני בין מדינות שנידון בפני בית הדין הבינלאומי לצדק. כל קבוצה המשתתפת בתחרות נדרשת להכין טיעונים מפורטים בכתב ובעל-פה לשני הצדדים לסכסוך. אלפי סטודנטים למשפטים מרחבי העולם שוקדים במשך כשנה על סוגיות משפטיות מורכבות במשפט הבינלאומי העולות מבעיה שמתפרסמת מדי שנה במהלך חודש ספטמבר.

 

נבחרת הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית

האוניברסיטה העברית משתתפת בתחרות מאז שנת 2007. על-פי כללי התחרות, קבוצה אחת בלבד מישראל רשאית להתקדם לשלב הבינלאומי של התחרות, ועל כן נערכת מדי שנה בחודש פברואר בתל אביב תחרות ארצית שבה מתמודדות כמה נבחרות על הזכות לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית. בשנים שבין 2013-2007, נבחרת האוניברסיטה העברית ניצחה בתחרות הארצית את נבחרת בית הספר למשפטים של המסלול האקדמי של המכללה למינהל, והתקדמה לסבבים הבינלאומיים. מאז שנת 2014 נבחרת הפקולטה הנה הפקולטה הישראלית היחידה המשתתפת בתחרות.בשנת 2016, במסגרת ההכנות לתחרות הבינלאומית, השתתפה נבחרת הפקולטה בטורניר ידידות בוינה, אוסטריה,שבו השתתפו 12 נבחרות מרחבי אירופה. נבחרת הפקולטה הגיעה למקום הראשון בתחרות.

נבחרת הפקולטה למשפטים מונה 5-4 סטודנטים. לאורך שנת הלימודים, עובדת הנבחרת באינטנסיביות על נושאים מגוונים העולים מתוך הבעיה שמתפרסמת. בתקופה זו, הסטודנטים עוסקים בשיפור המיומנויות שלהם במחקר משפטי, בכתיבה משפטית ובטיעון משפטי (ליטיגציה). לאחר עבודת מחקר מעמיקה במהלך הסמסטר הראשון, הנבחרת מגישה כתבי טענות לבית הדין הבינלאומי בהתאם לכללי התחרות ובהתבסס על המקרה הנדון (הקומפרומיס).

הישגי הנבחרת

בשלב הבינלאומי של התחרות, נבחרות האוניברסיטה העברית הציגו לאורך השנים הישגים מרשימים. בשנת 2008 דורגה קבוצת האוניברסיטה העברית במקום השישי (מבין כ-90 קבוצות) בסיבובים הבינלאומיים המוקדמים, והעפילה לשמינית גמר התחרות. גם בשנת 2009 דורגה הנבחרת בין 24 הקבוצות הטובות ביותר והעפילה לסיבובים המתקדמים. הן בשנת 2008 והן בשנת 2009 דורגו כתבי הטענות של נבחרת האוניברסיטה העברית בין 15 כתבי הטענות הטובים ביותר (מקום 11 בשנת 2008, ומקום 13 בשנת 2009). הנבחרת של 2011 דורגה בסבבים המוקדמים במקום ה-8 (מתוך למעלה מ-100 נבחרות), והגיעה לראשונה לשלב רבע הגמר במסגרת הסבבים המתקדמים. כמו כן, כתבי טענותיה דורגו במקום ה-10. הנבחרת של 2012 המשיכה את מסורת המצוינות וסיימה בסבבים המוקדמים במקום ה-7; כתבי טענותיה דורגו במקום ה-6. הנבחרת של 2013 השוותה את שיא הפקולטה כאשר הגיעה לרבע הגמר בשנה עם השתתפות שיא של למעלה מ-550 מוסדות לימוד מכל העולם. לראשונה, כל הדוברים של הנבחרת הזכאים לדירוג דורגו בין 50 הדוברים הטובים ביותר. הנבחרת של 2014 הפסידה בשלבים המתקדמים לנבחרת גמר התחרות בקרב צמוד שבו הפאנל היה חלוק לגבי הקבוצה המנצחת. בסבב הבינלאומי בשנת 2015 המשיכה הנבחרת עם מסורת ההצלחות ועלתה פעם נוספת לסבבים המתקדמים, שם הודחה על ידי נבחרת מאוסטרליה אשר המשיכה עד לחצי גמר התחרות. בסיכומו של האירוע דורגה הנבחרת במקום ה-15 בעולם מתוך 127 קבוצות. כמו כן, כל ארבעת הדוברים של הנבחרת דורגו בין מאה הדוברים הטוענים בעולם (מתוך כ-600 טוענים); כאשר ניר וינטראוב דורג במקום ה-13 ודניאל רוזנבלט במקום ה-20. לבסוף, כתב הטענות של התובעת דורג במקום ה-3 בעולם.
בסבב הבינלאומי בשנת 2016 של תחרות הג'סאפ למשפט בינלאומי, המשיכה נבחרת הפקולטה עם מסורת ההצלחות ועלתה פעם נוספת לסבבים המתקדמים. הקבוצה התקדמה עד לשלב הרבע גמר, שם היא הודחה על ידי הנבחרת מארגנטינה, אשר המשיכה וקטפה את המקום הראשון בתחרות. בסיכומו של האירוע, הנבחרת זכתה במקום הראשון בעבור כתב הטענות של התובעת, בעבור כתב הטענות של המשיבה וכן בפרס על הציון המשולב הגבוה ביותר של כתבי הטענות (לראשונה בהיסטוריה של התחרות, אותה הנבחרת זכתה בשלושת פרסים אלו). בסיום ארבעת הסיבובים המוקדמים, הקבוצה דורגה במדד הציונים המשוקלל (ציון משולב על טיעון בעל פה ועל כתבי הטענות) במקום השלישי בעולם מתוך 132 קבוצות. בנוסף, מרבית חברי הנבחרת דורגו בין מאה הטוענים הטובים ביותר וסתיו זיתוני זכתה בפרס מיוחד הניתן לדוברת הטובה ביותר בתחרות למי שאינו דובר אנגלית מלידה.

למידע נוסף, אתר הג'סאפ: http://www.ilsa.org/jessup

המעוניינים לבחון אפשרות להשתתף בתחרות בשנים הבאות מוזמנים לפנות אל שנון קיש: kischdrs@gmail.com

 

נבחרת הג'סאפ הנוכחית 2018

מאמנות: עו"ד שנון קיש, ידידה ג'ייקובס.

naama  

נעמה וייס

נעמה וייס בת 24, סטודנטית בשנה א' בתוכנית המשולבת ללימודי משפטים והיסטוריה. בתיכון למדה בתיכון על"ה לוד, וגדלה בכפר בן נון (מושב ליד לטרון). לאחר התיכון התנדבה בשנת שירות במסגרת תנועת הנוער "המחנות העולים", בה גדלה, ואחריה התנדבה לשירות במסלול "שחקים" ביחידה 8200. בין היתר נעמה עוסקת בהדרכת דיבייט (דיון מובנה תחרותי) לגילאי תיכון ומתנדבת בתנועה לאיכות השלטון.

smadar

 

סמדר דרור

סמדר סטודנטית בשנה ב' בתכנית המשלבת לימודי משפטים והיסטוריה כללית. את שירותה הצבאי ביצעה במערך הפסיכוטכני בתור מאבחנת-מראיינת בלשכת הגיוס. בשנה שעברה לקחה חלק בפרויקטים של "מרכז ברירה" ו"פעמונים". כיום מתנדבת אצל קשישה זו שנה שלישית ברציפות, כחלק מפרויקט "אמץ סבא" והתחילה עבודה התנדבותית עבור הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור בראשות חברת הכנסת סתיו שפיר.

aviel

 

אביאל גורדיס

אביאל סטודנט שנה א' בתוכנית המשולבת למשפטים ותוכנית ההצטיינות אמירים. לפני השירות הצבאי שלו השתתף אביאל במכינת עין פרת למנהיגות אקדמית. הוא שירת ביחידה קרבית מסווגת באמ"ן והשתחרר מצה"ל בדרגת רב-סרן לאחר קבלת אות מצטיין מאת הרמטכ"ליתרה מזו, השתתף אביאל כחניך בתוכנית Faith to Faith של ארגון יוזמת הדתות המאוחדות (United Religons Intiative). 

guy

 

גיא מנור

גיא סטודנט בשנה ג׳ בפקולטה למשפטים וכן לומד חטיבה בספרות אנגלית. בשנותיו הראשונות ללימודים שילב, לצד לימודיו, התנדבות כמתמחה בלשכה של חברת כנסת. בשנה ב׳ השתתף בסדנת ״תאטרון ומשפט,״ אשר במסגרתה, בין השאר, כתב וביצע את המוסיקה להצגת התיאטרון שהועלתה ע״י תלמידי הפקולטה. גיא השתתף בתוכנית חילופי הסטודנטים הפקולטאית והעביר סמסטר ב-National University of Tawain. כיום, משמש כעוזר הוראה בקורס ״משפט בינלאומי פומבי מתקדם.

michael

 

מיכאל כהן-עד

מיכאל הוא סטודנט שנה א' בתכנית המשולבת ללימודי משפטים וסוציולוגיה-אנתרופולוגיה. בתום לימודיו התיכוניים, יצא לשנת שירות במגדל העמק, שם עסק במשימות חינוכיות. במסגרת השירות הלאומי שלו עבד בעמותת א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, ועסק בסנגור, מיצוי זכויות ומתן מענה פסיכו־סוציאלי למבקשי מקלט. כיום, משתתף בתכנית למתן סיוע וייצוג משפטי פרו־בונו למבקשי מקלט, על שם Michael B. Rukin של היא"ס ישראל.

 

 

 

 

ארכיון Jessup

 

 

 

TEIMUN

 

מודל האו"ם האירופי הבינלאומי The European International United Nations Model (TEIMUN), מהגדולים והחשובים באירופה, שייערך הקיץ בין התאריכים 21.7-27.7 בהאג, הולנד. מדובר במודל האו"ם לסטודנטים הוותיק ביותר באירופה הנערך זו הפעם העשרים ושביעית בהשתתפות של סטודנטים מיותר מ 56- מדינות.

 

שני הסטודנטים שינצחו בתחרות הפנימית ייצגו את הפקולטה בכנס ויזכו להשתתף באירוע שמשלב התנסות מקצועית ייחודית, החושפת את הבאים לכנס לעולם הארגונים הבינלאומיים, בשילוב חוויה חברתית מיוחדת של מפגש עם סטודנטים ממדינות שונות, כל זאת בהאג, אחת מהערים היפות, החשובות והמרתקות בספרה הבינלאומית.

קופנהאגן

תחרות מו"מ בינלאומית לסטודנטים, קופנהאגן, אוקטובר 2014.

 

תחרות קופנהאגן היא תחרות למו"מ בינתחומי ובינלאומי ובה סטודנטים מכל העולם מדמים ניהול מו"מ רב-צדדי כפי שמתקיים בפועל. בראשיתה, התחרות הוגבלה לסטודנטים למשפטים, אולם לאור המגמות העכשוויות במחקר רב-תחומי, מארגני התחרות החליטו להפוך גם את התחרות עצמה לרב-תחומית. ההשתתפות היא בהזמנה בלבד. אוניברסיטאות שהוזמנו יתחרו בסבב בכתב על הזכאות לעלות לשלב המו"מ בעל-פה בקופנהאגן.

 

נושא התחרות משתנה מדי שנה ונבחר בשיתוף נציגים בכירים מארגון ה-WTO. בשנת 2014 נושא התחרות היה - Sustainable Energy Trade Agreement (SETA).

 

התחרות התקיימה לראשונה ב-2009 בנושא  - Climate Change (Post Kyoto Agreement). ב-2010 הנושא היה Access to Medicines וב-2011 Access to Food. ב-2010 נבחרת האוניברסיטה העברית ניצחה בתחרות.

 

מאז 2014 התחרות אינה מתקיימת.

תחרות משפט מבוים של בית המשפט הפלילי הבינ"ל

בשנת הלימודים הנוכחית תשתתף נבחרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בתחרות המשפט המבוים של בית המשפט הפלילי הבינ"ל. זו תהיה השנה הששית ברציפות בה משתתפת נבחרת הפקולטה בתחרות.

 

בית המשפט הפלילי הבינ"ל (International Criminal Court - ICC) החל לפעול בהאג ביולי 2002 על פי אמנת רומא שנחתמה בשנת 1998. בכך הוקם לראשונה בית קבוע להליכים פליליים נגד מבצעי הפשעים הבינלאומיים החמורים ביותר. מוסד חדש ומרתק זה מושך תשומת לב רבה בקרב ממשלות (בתוכן כמובן ישראל), משפטנים, קהילת זכויות האדם והקהילה הבינלאומית כולה.

 

התחרות המדמה הליך בבית המשפט מתקיימת מאז 2004, ובשנת 2014 לקחה על עצמה אוניברסיטת ליידן (Leiden) ההולנדית את ניהול התחרות וארגונה. בית המשפט עצמו הכיר בתחרות זו כתחרות המשפט הפלילי הבינלאומי הרשמית היחידה בעולם בשפה האנגלית.

 

מטרת התחרות היא לאפשר לסטודנטים מצטיינים מכל העולם להרחיב את ידיעותיהם בתחום המשפט הבינלאומי הפלילי ובעיקר בהליכים המתקיימים בבית הדין, וכן לקדם את המודעות לחוקת רומא במדינות שטרם אשררו אותה.

 

במסגרת התחרות נדרשת כל קבוצה לייצג עמדות של שלושה תפקידים בהתאם לקייס דמיוני שנכתב על ידי המארגנים באותה שנה – תביעה, הגנה, קורבנות או מדינה שלישית. המשתתפים נדרשים להגיש כתבי טענות בכתב, ולאחר מכן מתקיים שלב טיעונים בעל-פה בהאג עצמה. השופטים בשלבים המקדמיים בתחרות הם מומחים מתחום המשפט הבינלאומי הפומבי והפלילי מהאקדמיה ומהפרקטיקה. שלב הגמר מתקיים באחד מאולמות בית המשפט ויושבים בו בדין שופטי בית המשפט עצמו.

 

השלב הבינ"ל של התחרות יתקיים בהאג במאי 2018, וישתתפו בו מעל 60 נבחרות מכ-40 מדינות שונות. בשנים קודמות הגיעה נבחרת הפקולטה להישגים מרשימים: בשנת 2013 העפילה הנבחרת לשלב חצי הגמר וסיימה במקום החמישי, ובשנת 2014 העפילה הנבחרת לשלב הגמר וסיימה את התחרות במקום השני. בשנת 2015 הנבחרת דורגה במקום ה-15, ובשנת 2016 התווסף לתחרות שלב רבע הגמר, אליו העפילה נבחרת הפקולטה ודורגה במקום ה-14. בשנה שעברה (2017) העפילה נבחרת הפקולטה לשלב חצי הגמר.


נבחרת האוניברסיטה העברית לשנה זו מורכבת מתלמידי שנה ב': גב' שחר כהן ומר שקד כהן דור, ותלמידת תואר שני: גב' שיר זהבי. 
את הנבחרת מאמנים עו"ד עדו רוזנצוייג וגב' מגדלנה פהולסקה.
 
התחרות נתמכת על-ידי הפקולטה למשפטים ומשרד החוץ. בתחילת חודש מאי 2017 יתקיים בפקולטה אירוע החזרה הכללית של נבחרת הפקולטה – תלמידי ומורי הפקולטה מוזמנים להשתתף באירוע.


לפרטים נוספים: אתר התחרות, אתר בית המשפט.

 

נבחרות עבר 


נבחרת 2012: אפרת בוגנים-שאג, דפנה דרור ואדם שחף. מאמנת: ד"ר מריה וראקי.
 
נבחרת 2013: שרון אבירם, איתן סמית', יוליה קניאזב ואיתן קפלינסקי; מאמנים: ד"ר רותם גלעדי ואדם שחף.
 
נבחרת 2014: עינה יעקובוביץ', יונתן רום ואופיר שרון; מאמנים: ד"ר רותם גלעדי ושרון אבירם.

נבחרת 2015: דפני בנבניסטי, אופק גל גנדלר ועדי דבל; מאמנים: ד"ר רותם גלעדי, יונתן רום ואופיר שרון.

נבחרת 2016: רותם בבלי, חן בן אליעזר, סימה גרנובסקי ואראל פלאי. מאמנים: עו"ד עדו רוזנצוייג ויונתן רום.

נבחרת 2017: טל בן דיין, עמית גלעדי, ניצן יערי, אלון שטייניץ ולימור שפרן. מאמנים: עו"ד עדו רוזנצוייג ורותם בבלי.

 

קישורים

Research on International Law

 

Israel

 

Think Tanks

 

Journals of International Law

 

Economic

 

European Union

 

International Courts and Tribunals

 


Blogs on International Law

 

 

International Humanitarian Law

 


Human Rights

 

 

Environmental Law

 

 

International Organizations

 

 

Italy's Diplomatic and Parliamentary Practice on International Law

עודכן הפורום

קוראות וקוראים יקרים

מצ"ב עדכן הפורום למשפט בינלאומי ליום 20 אוגוסט 2015. העדכן מחולק לחלקים כללי, משב"ל פלילי, הומניטארי ודיני לחימה, דיני פירוק ובקרת נשק, משב"ל כלכלי ומסחרי, זכויות אדם, דיני סביבה, ישראל והרש"פ, ופרסומים חדשים.

בין הידיעות הבולטות: ה-ICJידון בסכסוכים בין ניקרגואה לקולומביה בנושא סימון המדף היבשתי (כללי), פשרה בתביעה כנגד הבנק הערבי בארה"ב בגין חלקו במימון טרור (משב"ל פלילי, הומניטארי, ודיני לחימה), מועה"ב תומכת בהסכם עם איראן (פירוק ובקרת נשק), הסכם ביטול מכסים בטכנולוגיות מידע בין המדינות המובילות בסחר זה ב-WTO (משב"ל כלכלי ומסחרי), מצבם העגום של המתמחים ללא תשלום באו"ם נחשף (זכויות אדם), סוכנות המזון והחקלאות של האו"ם מקדמת הסכם למאבק בדיג לא חוקי (דיני סביבה), בתי המשפט המחוזיים בישראל קובעים כי תביעות כנגד פייפאל ואתר המלונות בוקינג.קום יידונו בישראל למרות האמור בהסכם המשתמש (ישראל והרש"פ) ועוד.

קריאה מהנה

אוהד אברהמי ודורון פאר.

 

כללי

 

משפט בינלאומי פלילי, הומניטארי, ודיני לחימה.

 

דיני פירוק ובקרת נשק

 

משפט בינלאומי כלכלי ומסחרי

זכויות אדם

דיני סביבה

 • בעקבות הריגתו של אחד האריות המוגנים המפורסמים בזימבבווה על ידי חובב ספורט ציד אמריקני, התרבו הקריאות מצד ארגוני הסביבה לאסור את ספורט הציד באפריקה, זאת בעוד תושבי המדינה נותרים אדישים לנוכח מספר התקיפות מצד אריות כנגד בני אדם המתרחשות במדינה כל שנה. עם זאת, מאמר בניו יורק טיימס מציע זווית מעניינת לנושא. לפי המאמר, חלקים נרחבים מכלכלתה של אפריקה נסמכים על ההכנסה מתיירות ציד זו, אשר גם מסייעת לשמירה על רמות אוכלוסיית פרטים נאותות בטבע. http://www.nytimes.com/2015/08/11/world/africa/outcry-for-cecil-the-lion-could-undercut-conservation-efforts.html?partner=rss&emc=rss
 • מאמר הגורס כי יפן נכשלה בטיפול בפסולת הגרעינית שלה ותיאלץ לבקש עזרה ממדינות אחרות. http://www.nytimes.com/2015/08/17/opinion/japans-plutonium-problem.html?partner=rss&emc=rss
 • סוכנות המזון והחקלאות של האו"ם (UNFAO) מגבשת הסכם למאבק בדיג לא חוקי אשר ימנע כניסת ספינות דיג החשודות בדיג לא חוקי לנמלי הים של מדינות שיחתמו. http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=51537#.VdLqQ_lVgSU

ישראל והרש"פ

 

פרסומים חדשים

 • גיליון חדש לכתב העת International Security.רשימת המאמרים:
  • Nonproliferation and Proliferation: Strategies and Outcomes
  • Francis J. Gavin, Strategies of Inhibition: U.S. Grand Strategy, the Nuclear Revolution, and Nonproliferation
  • Or Rabinowitz & Nicholas L. Miller, Keeping the Bombs in the Basement: U.S. Nonproliferation Policy toward Israel, South Africa, and Pakistan
  • Mark S. Bell, Beyond Emboldenment: How Acquiring Nuclear Weapons Can Change Foreign Policy
  • Max Paul Friedman & Tom Long, Soft Balancing in the Americas: Latin American Opposition to U.S. Intervention, 1898–1936
  • Ron E. Hassner & Jason Wittenberg, Barriers to Entry: Who Builds Fortified Boundaries and Why?
  • Correspondence
  • Joel Brenner & Jon R. Lindsay, Debating the Chinese Cyber Threat
 • גיליון חדש ל-International Review of the Red Cross. רשימת המאמרים:
  • Vincent Bernard, Editorial: Delineating the Boundaries of Violence
  • Interview with Brigadier General Richard C. Gross
  • Claus Kreβ & Frédéric Mégret, Debate: The regulation of non-international armed conflicts: Can a privilege of belligerency be envisioned in the law of non-international armed conflicts?
  • Jelena Pejic, Extraterritorial targeting by means of armed drones: Some legal implications
  • Kirby Abbott, A brief overview of legal interoperability challenges for NATO arising from the interrelationship between IHL and IHRL in light of the European Convention on Human Rights
  • Julia Grignon, The beginning of application of international humanitarian law: A discussion of a few challenges
  • Marko Milanovic, The end of application of international humanitarian law
  • Michael N. Schmitt, Rewired warfare: rethinking the law of cyber attack
  • Françoise Bouchet-Saulnier, Consent to humanitarian access: An obligation triggered by territorial control, not States' rights
  • Kristin Bergtora Sandvik, Maria Gabrielsen Jumbert, John Karlsrud, & Mareile Kaufmann, Humanitarian technology: a critical research agenda
  • Shane Darcy, Assistance, direction and control: Untangling international judicial opinion on individual and State responsibility for war crimes by non-State actors
  • The International Committee of the Red Cross's (ICRC's) role in situations of violence below the threshold of armed conflict - Policy document, February 2014
  • Marie-Louise Tougas, Commentary on Part I of the Montreux Document on Pertinent International Legal Obligations and Good Practices for States Related to Operations of Private Military and Security Companies During Armed Conflict
 • גיליון חדש ל-Human Rights Review. רשימת המאמרים:
  • Sune Lægaard, Burqa Ban, Freedom of Religion and ‘Living Together’
  • Janne Mende, The Imperative of Indigeneity: Indigenous Human Rights and their Limits
  • Gustavo Arosemena, Retrieving the Differences: the Distinctiveness of the Welfare Aspect of Human Rights from the Perspective of Judicial Protection
  • Claudio Corradetti, The Priority of Conflict Deterrence and the Role of the International Criminal Court in Kenya’s Post-Electoral Violence 2007–2008 and 2013
  • Augustine S. J. Park, Settler Colonialism and the Politics of Grief: Theorising a Decolonising Transitional Justice for Indian Residential Schools
  • Daniela Nascimento, Statebuilding and the Search for Peace
 • גיליון חדש ל-International and Comparative Law Quarterly. רשימת המאמרים:
  • Sandesh Sivakumaran, Arbitrary Withholding of Consent to Humanitarian Assistance in Situations of Disaster
  • Efthymios Papastavridis, EUNAVFOR Operation Atalanta Off Somalia: The EU in Unchartered Legal Waters?
  • Laurence Lustgarten, The Arms Trade Treaty: Achievements, Failings, Future
  • Suzanne Egan, Tackling the Rise of Child Labour in Europe: Homework for the European Court of Human Rights
  • Sandra Fredman, Foreign Fads or Fashions? The Role of Comparativism in Human Rights Law
  • Peter Oliver, Companies and Their Fundamental Rights: A Comparative Perspective
  • Jasmine Moussa, Implications of the Indus Water Kishenganga Arbitration for the International Law of Watercourses and the Environment
  • Myriam Hunter-Henin, Religion, Children and Employment: The Baby Loup Case
 • גיליון חדש ל-NYU Journal of International Law and Politics. רשימת המאמרים:
  • Forum: Navigating Deterrence: Law, Strategy, and Security in the Twenty-First Century
  • Zachary K. Goldman, Navigating Deterrence: Law, Strategy, and Security in the Twenty-First Century
  • Paul K. Davis, Deterrence, Influence, Cyber Attack, and Cyberwar
  • Austin Long, Deterrence: The State of the Field
  • Jacqueline Ross, Anti-Terror Stings and Human Subjects Research: The Implications of the Analogy for Notions of Entrapment and for the Pursuit of Strategic Deterrence
  • Janice Gross Stein & Ron Levi, The Social Psychology of Denial: Deterring Terrorism
  • Alex Wilner, Contemporary Deterrence Theory and Counterterrorism: A Bridge Too Far?

תודות

תודתנו נתונה לקרנות הבאות

 • קרן ד"ר אמיליו פון הופמנסטל 
 • קרן הרש לאוטרפאכט 
 • קרן הקתדרה ע"ש ברוס וו. ויין