מרכז ברירה

אודות המרכז

מרכז ברירה הוא ארגון חברתי שהוקם בשנת 1998 על-ידי סטודנטים למשפטים, בסיועה של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. המרכז שם לו למטרה לפעול במישורים שונים על מנת לסייע לאוכלוסיות שונות בירושלים בהשגת זכויותיהם כאזרחים שווים במדינת ישראל.

לשם כך מפעיל המרכז מגוון רחב של פרויקטים בתחומים שונים, המפגישים את הסטודנטים המתנדבים עם אוכלוסיות הזקוקות לסיוע ורותמים את הידע והיכולות של הסטודנטים ליצירת שינוי חיובי בקהילה בה אנו חיים ולחינוך למחויבות חברתית. מלבד סיוע מקצועי לפונים, המתנדבים מחויבים גם ליצירת חוויות מעצימות עבורם, במקומות בהם צפויים להם, ככלל, רק תסכול והחלשה.

סטודנטים הלוקחים חלק בפרויקטים של מרכז ברירה פועלים בהתנדבות. המרכז מנוהל ומאויש על-ידי סטודנטים, ולכן רגיש לאילוצים הנובעים מאורח החיים הסטודנטיאלי. ההתנדבות במרכז ברירה יכולה להיעשות במסגרת של שעתיים בשבוע בלבד, במשמרות המותאמות ללוח השנה האקדמי ולתקופות המבחנים.

פעילותם המסורה של המתנדבים שלנו והזמן הניכר שהם מקדישים להתנדבות, במקביל לעומס החיים הסטודנטיאליים, הם עדות למחויבותם לשיפור פני החברה הישראלית. מרכז ברירה גאה להוות קורת גג לאנשים נפלאים אלו ומזכיר לכל הסטודנטים עם רצון להתנדב או רעיון לפרויקט – שיש ברירה.

 

איפה אנחנו כיום?

מרכז ברירה פועל בשני מישורים – משפטי וחברתי. המרכז כולו מפעיל כ-150 מתנדבים בשנה, המנוהלים על-ידי כ-10 רכזים ושני ראשי אגפים.

האגף המשפטי של המרכז מפעיל עמדות סיוע ברוב בתי-המשפט ובתי-הדין האזוריים בירושלים, לצד פרויקטים מיוחדים כגון פרויקט ליווי ילדים נפגעי עבירה בשיתוף המועצה לשלום הילד, פרויקט תמיכה במרכז מתדון ופרויקט הדרכה קהילתית.

האגף החברתי של המרכז מספק קורת גג למספר פרויקטים שמטרתם להעצים אוכלוסיות מוחלשות ולסייע לאזרחים אלה בהשגת זכויותיהם ומקומם הראוי בחברה.

 

חזון מביט קדימה

החזון שלנו הוא להביא את הידע המשפטי שיש לנו לידי ביטוי בחברה – שהידע לא רק יישאר בראש אלא יקבל ביטוי מעשי וישמש לעזרה לאנשים שאין להם את היתרון שיש לנו. לפיכך, אנחנו פתוחים לרעיונות ויוזמות חברתיות ולכל פעילות שתקדם את המטרות שלנו. אם יש לכם רעיון שאתם רוצים לקדם – דלתות המרכז פתוחים אליכם ונשמח לשמוע מכם.

 

ניתן להירשם לפרויקטים השונים דרך עמוד "רישום" או ליצור עמנו קשר בכתובת brera@mail.huji.ac.il

מנכ"לית: שיר נקי Shir.Naki@mail.huji.ac.il

 

לצפייה בתמונות מאירוע פתיחת שנה (תשע"ח) לחץ כאן.

 

האגף המשפטי

האגף המשפטי של מרכז ברירה מחבר בין סטודנטים למשפטים לבין התנדבות בעלת אופי משפטי. האגף מפעיל פרויקטים בבתי-המשפט, בבתי-הדין ובלשכה להוצאה לפועל בירושלים. כמו כן פועלים באגף מספר פרויקטים משפטיים ייחודיים הנותנים מענה לצרכים חיוניים של אוכלוסיות שונות הזקוקות לסיוע, בהם מתנדבים סטודנטים הלומדים משפטים בשנים מתקדמות.

פעילות האגף משמשת תשובה לפער בין האזרח למערכת המשפט. מערכת המשפט מבלבלת ומאיימת עבור אנשים רבים, ומפגש איתה מרתיע אותם באופן שאף מונע מהם לממש את זכויותיהם במדינת ישראל. כאן נכנסים לתמונה הסטודנטים למשפטים המתנדבים באגף המשפטי, המהווים את הפנים הנעימות, הסבלניות והתומכות של מערכת המשפט. המתנדבים מסייעים לפונים לערכאות המשפטיות השונות ולפרויקטים השונים במענה לשאלות, במילוי טפסים, בניסוח בקשות, ביצירת קשר עם הרשויות ועוד.

המרכז מנוהל ומאויש על ידי סטודנטים, ולכן הינו רגיש לאילוצים הנובעים מהחיים הסטודנטיאליים. ההתנדבות במרכז ברירה יכולה להיעשות במסגרת של שעתיים בשבוע בלבד, במשמרות המותאמות ללוח השנה האקדמי ולתקופות המבחנים.

 

סמנכ"ל: ארד משה Arad.Moshe@mail.huji.ac.il

סמנכ"לשליו שמחי  ShalevSimchi95@gmail.com

 

 

עמדות מערכת המשפט

 

עמדות מערכת המשפט

בית-משפט השלום

בית משפט השלום, הממוקם במרכז העיר, נותן מענה לפונים במגוון רחב של שירותים משפטיים, בהם אישורים, תצהירים וצווים להם זקוקים באי בית המשפט. המתנדבים והמתנדבות בעמדה מסייעים לפונים בעיקר בכתיבה ובהתנסחות בהגשת מסמכים שונים לבית המשפט, בקריאה של טפסים שונים אותם מתבקשים הפונים למלא ובהבנת פסקי דין שניתנו בעניינם. כמו כן, בשל העשייה המגוונת שנעשית במקום, המתנדבים מתבקשים פעמים רבות לסייע בהכוונת הפונים לבחירת הפרוצדורה הנכונה לגשת אליה וכחלק מכך מסייעים המתנדבים בניסוח תצהירים למטרות שונים, בהגשת בקשות לבית המשפט,בכתיבת כתבי תביעה והגנה, בקשות לצווי מניעה ועשה ועוד. 

הסיוע המרכזי שנותנים המתנדבים הוא הנגשת השפה המשפטית והמערכת הבירוקרטית עבור אנשים מכל קצוות העיר ומסביבתה ומענה לבעיות בהן הם נתקלים בעת פנייתם לבית המשפט. כמו כן, המתנדבות והמתנדבים מסייעים בעניינים הנוגעים לתביעות קטנות, שכן בית המשפט לתביעות קטנות ממוקם באותו הבניין.

תפקיד המתנדבות והמתנדבים בעמדה הוא מהותי, שכן הם מגשרים בין המערכת הבירוקרטית לבין הפונים, ולעיתים אף מהווים הכתובת היחידה לפנייה. בכך, תפקיד המתנדבים כולל גם תמיכה והקלה על המתח בו שרויים הפונים, וכן מתן אוזן קשבת במערכת המשפטית הסבוכה.

רכזת: רות מואטי - Ruth.Moatti@mail.huji.ac.il

 

בית המשפט לענייני משפחה ותעבורה

המתנדבים בעמדה זו מסייעים לפונים במענה לשאלות, במילוי טפסים ובניסוח בקשות לשופטים. רוב הפניות לעזרה מגיעות מבית המשפט לענייני משפחה, ולכן אחד המאפיינים העיקריים בתפקיד הוא המעורבות הרגשית הגבוהה הכרוכה בהליך. המתנדבים עוזרים לבני המשפחה שחושפים בפניהם את הקשיים המלווים אותם ומסייעים להם במילוי בקשות למינוי אפוטרופוס, צווי הגנה בעקבות אלימות במשפחה ועוד. בנוסף, פונים רבים נעזרים בעמדה עקב קשיי שפה ו/או חוסר היכרות והבנה של המערכת.

רכזת: שיר לואיז מרק - Shir.Mark@mail.huji.ac.il

 

 

לשכת ההוצאה לפועל

בלשכת ההוצאה לפועל מתנדבי המרכז מטרתם בראש ובראשונה לתת עזרה בירוקרטית לפונים. המתנדב עוזר לפונה למלא טפסים המקדמים את מטרותיו מול הרשות, לכתוב בקשות בהתאם לצרכיו המשפטיים, ולנסות ולעזור לו למצוא את הדרך הנכונה להתנהל מול הלשכה.

רבים מן הפונים לעמדת המרכז הינם בעלי קשיי שפה או קשיי התנהלות הנובעים מחוסר הבנה משפטית, מטרתנו כמתנדבים היא לעזור לאותם אנשים למצוא את ההיגיון במערכת. המתנדב הוא המגשר בין העולם המשפטי המסובך והנוקשה עבור כל אותם פונים, לבין עולמם שם הפונים עצמם- מסביר, מפרט, תומך, ועוזר לקדם הליכים. המתנדב אינו נותן ייעוץ משפטי, אך עזרתו לעיתים משמעותית בהרבה מכל ייעוץ משפטי שייתכן שאותו פונה לא יכול לממן. קריאת החלטות והסברתן לפונה, עזרה בהבנת דרישות המערכת, עזרה בתרגום (אם באנגלית לפונים רבים, אם בערבית לדוברי השפה, או אם פשוט בשפה העברית הבסיסית היכולה לעזור לפונה הסטנדרטי) ועוד. 

רכז: הראל צדוק - ‏‪Harel.Tzadok@mail.huji.ac.il

 

בית המשפט לעניינים מקומיים

בית המשפט לעניינים מקומיים הינו חלק מבית משפט השלום ודן בעבירות לפי חוק התכנון והבנייה, פקודת עיריות, רישוי עסקים, חוקי עזר עירונים, ופקודת המועצות המקומיות. עבודת המתנדבים בביהמ"ש כוללת סיוע וכתיבת בקשות לשופטים כגון הפחתת קנסות, הסדרי תשלומים, ביטול פקודות מאסר ועוד. למתנדבים ישנה חשיבות גדולה ומכרעת בקשרים שבין האזרח כחסר כוח וידע לבין המערכת כמכלול, כמו כן, לעיתים קרובות האוכלוסייה מאופיינת בקשיי שפה, וקשיים כלכליים, ובכך המתנדבים מקלים ומזרזים את התהליכים.

העבודה בביהמ"ש מספקת ידע מקצועי והתנהלות מול מערכת בתי המשפט, ובנוסף סיפוק אישי בנתינת עזרה.

רכזת: אריג' סואחרה - Areeje-Sawahreh1997@hotmail.com  

 

 

 

 

פרויקטים מיוחדים

מרכז מתאדון

מרכז מתדון ירושלים (ממ"י) הוא מרכז המפוקח על ידי משרד הבריאות ומטפל בכ-350 מכורים לסמים שמגיעים מדי יום לטיפול באמצעות משקה הנקרא מתדון (סם מלאכותי המאפשר למכורים להרואין ולחומרים אופיואידים אחרים לתפקד כמעט כרגיל). לרוב המטופלים במרכז ישנן בעיות נוספות  כגון חובות שהצטברו במהלך השנים.

המתנדבים בעמדה מסייעים למטופלים בנושאים רבים: הסדרי תשלום חובות, תיווך עם לשכת ההוצאה לפועל ועם עורכי דין, מיצוי זכויות בביטוח לאומי, דיני עבודה ומשפחה וחיכוכים שונים עם גופים בירוקרטיים.

מעבר לעזרה זו הסטודנטים המתנדבים במרכז מהווים עבור המטופלים אוזן קשבת. רוב המטופלים עברו חוויות קשות מאד בחייהם, חלקם דרי רחוב ורבים מהם לא מתפרנסים בכוחות עצמם. הסטודנטים מייצגים את המערכת המשפטית כלפי המטופלים בצורה נעימה וחיובית, ברוב המקרים לראשונה בחייהם. עצם הימצאותם של הסטודנטים במרכז ורצונם לשמוע ולנסות לעזור למטופלים, זוהי עשייה משמעותית. הייחודיות בהתנדבות במרכז מתדון היא הסיוע למטופלים באופן רציף ומשמעותי לאורך השנה, תוך הסתייעות בגורמים הסוציאליים שהמרכז מציע.

רכז: ארד משה - Arad.Moshe@mail.huji.ac.il

הדרכה קהילתית

פרויקט ייחודי שהוקם בשנת 2011 ומטרתו להנגיש את עולם המשפט לאוכלוסיות מגוונות. המתנדבות והמתנדבים בפרויקט מעבירים הרצאות בנושאים משפטיים בסיסיים במרכזים קהילתיים ברחבי ירושלים. ההרצאות מספקות כלים פרקטיים חשובים המסייעים לאוכלוסיות היעד בהבנת ההליכים המשפטיים וברכישת ידע משפטי בסיסי.

ניתן לומר שפרויקט זה הוא בבחינת הקדמת תרופה למכה כיוון שהוא מנחה את הקבוצות השונות כיצד להתנהל בעולם המשפטי או אפילו, במקרה הטוב, להימנע מלהגיע למפגש עמו.

רכזת: נעמי אפרתי - Naomi.Efrati@mail.huji.ac.il

 

האגף החברתי

האגף החברתי של מרכז ברירה מספק בית חם לפרויקטי התנדבות שונים ברחבי העיר, השמים לעצמם למטרה לרתום את היכולות, המרץ והבטחון הסטודנטיאליים כדי לסייע לאנשים במצבי קושי שונים, תושבי ירושלים, להשיג את זכויותיהם המלאות כאזרחים שווים במדינת ישראל.

 

ראש האגף החברתי: מני אסולין (meni.asulin@mail.huji.ac.il)

 

פרויקטים באגף החברתי

 

 

פרויקטים באגף החברתי

"זכות יסוד"

בירושלים מתגוררים כ-24,000 ניצולי שואה המוכרים על-ידי העירייה. מטרת הפרויקט לסייע לניצולים אלה למצות את זכויותיהם המשפטיות, במיוחד לאור הרפורמות שבוצעו בחוק בתחום זה. במסגרת הפרויקט מאיישים המתנדבים מוקדים ברחבי העיר או נפגשים עם ניצולי שואה בביתם. השתתפות בפרויקט דורשת השתתפות בהכשרה חד-פעמית של 4 שעות, ולאחר מכן התחייבות לשעתיים שבועיות במהלך שנת הלימודים.

 

"סולמות"

הפרויקט נועד לסייע להקנות יסודות בשפה העברית לאוכלוסיות שונות המתגוררות בעיר וששפה זו אינה שגורה בפיהן. במסגרת הפרויקט מעבירים המתנדבים שיעורים שבועיים בני שעה וחצי בעברית, בדגש על קריאה, כתיבה ושיחה בהקשרים שימושיים.

 

"מדברות עברית"

מחסום השפה שעומד בפני נשות מזרח ירושלים מקשה על יכולתן להתנהל באופן עצמאי בישראל, החל בסידורי היומיום בבתי החולים ובבנקים וכלה בקשיים במציאת תעסוקה. במקרים רבים קורסי העברית המוצעים לנשים במזרח ירושלים יקרים או בלתי נגישים. פרויקט מדברות עברית נוסד במרץ 2013 ומטרתו להקנות מיומנויות שיח בשפה העברית לנשים ונערות ערביות.

 

"עולים על הפסים"

הפרויקט הוקם במטרה אחת: מתן עזרה לתלמידים בגילאי היסודי ועד התיכון במקצועות המתמטיקה והאנגלית. בעקבות מטרה זו הוחלט להקים קבוצות למידה אשר יעניקו לתלמידים תחושת ביטחון עם החומר הנלמד ויהוו מקום לפנייה בהסבר פשוט ויעיל בשיעורי הבית. קבוצות אלו, מונחות על ידי סטודנטים-מתנדבים, אשר משקיעים מזמנם ברצון ובאהבה ואשר שייכים לחזון הפרויקט במטרה להגיע לכל תלמיד ותלמידה.

הפרויקט פורש כנפיים זו השנה השנייה בשיתוף פעולה עם המנהל הקהילתי בגבעה הצרפתית, והתחיל את פעילותו בחודש נובמבר 2016.

 

רישום