דבר הדיקן

דפנה לוינסון זמיר

ברוכים הבאים לאתר הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים.

האתר נבנה מתוך מחשבה לענות על הצרכים של כל משתמשיו: אורחים, מועמדים, סטודנטים, אנשי סגל, עמיתים ומעסיקים. בתוך כך, האתר מספק מידע על כל תכניות  הלימודים בפקולטה, גישה לאתרי הרישום והמידע וכן הצצה לפעילות האקדמית והמחקרית הענפה המתרחשת בין כותלי הפקולטה.

הפקולטה למשפטים שמה לה למטרה להמשיך ולהיות המוסד האקדמי המוביל למחקר ולחינוך משפטי בישראל. הדבר בא לידי ביטוי, ראשית, בתכניות ההוראה המגוונות המוצעות בה. הפקולטה מציעה למעלה מ-200 קורסים בכל שנה במגוון רחב של תחומים: משפט פרטי ומשפט ציבורי, משפט בינלאומי ומשפט פלילי, קורסי משפט משווה וקורסים בינתחומיים, סמינרים וקליניקות, סדנאות מחקריות וסדנאות מעשיות. מיטב החוקרים והמרצים חולקים את הידע, המומחיות ונקודות המבט הייחודיות שלהם עם הסטודנטים, ומאפשרים לציבור הסטודנטים להתמקד בתחומים הקרובים לליבם. לצד החשיבות הרבה של  הידע המועבר לסטודנטים, הפקולטה מייחסת חשיבות רבה לפיתוח החשיבה הביקורתית של הסטודנטים, ומאמינה כי כישורים אלה מסייעים להפיכתם של בוגריה למשפטנים הטובים בישראל. הפקולטה מציעה עשרות תכניות לשילוב בין לימודי משפטים לבין כל התחומים במדעי החברה, הרוח ועוד.

היבט חשוב נוסף בהכשרה של התלמידים שלנו הוא ההיבט הבינלאומי. אנו מעודדים תלמידים לנסוע לסמסטר לחו״ל במסגרת אחת מעשרים וחמש תכניות החילופין שלנו עם פקולטות למשפטים מובילות בעולם. בשנת תשע"ט, כרבע מתלמידי שנה ג׳ בילו סמסטר בחו״ל, כעשרים תלמידים השתתפו בתחרויות משפט מבוים בחו״ל, וכחמישים סטודנטים זרים ממוסדות מובילים בעולם באו ללמוד אצלנו. אנו ממשיכים להפעיל שלוחה אקדמית בלונדון – המרכז ללימודים משפטיים עבר-לאומיים CTLS (Center for Transnational Legal Studies) - שבה אנו מקיימים פעילות הוראה ומחקר, בשיתוף פעולה עם שמונה פקולטות מובילות נוספות מרחבי העולם (ג׳ורג׳טאון, טורונטו, קינגס קולג', מלבורן ועוד). 

הפקולטה מקדישה מאמצים רבים לחיזוק הקשרים בינה לבין סביבתה המקצועית והגיאוגרפית. חברי סגל הפקולטה ממלאים שורה של תפקידים ציבוריים בכירים, ומייעצים באופן שוטף לגופים רשמיים ולא-רשמיים בארץ ובעולם. הפקולטה גם מקיימת קשרים מקצועיים אמיצים עם משרדי עורכי הדין המובילים בישראל ומעניקה לבוגריה שירותי השמה בהם. ימי העיון הרבים המתקיימים בפקולטה פתוחים לקהל הרחב, ומשלבים בצד אנשי אקדמיה גם אישים בולטים מעולם המעשה. הפקולטה מעורבת גם במספר רב של השתלמויות מקצועיות ותוכניות הכשרה המוצעות לעורכי דין, כמו גם לקהלים אחרים. לבסוף, המרכז לחינוך קליני בפקולטה מעניק תמיכה משפטית משמעותית לאוכלוסיות מגוונות באזור ירושלים. בבסיס כל הפעילויות האלה עומדת התובנה כי אל לנו כפקולטה להיסגר ב"מגדל שן" אקדמי המנותק מצורכי החברה הישראלית שבה אנו חיים. לתפיסתנו, המחקר והחינוך המשפטי אינם מהווים רק אמצעי לפיתוח מיומנות מקצועית; הם אף מטילים על המעורבים בו – מורים ותלמידים – שליחות חברתית להשתמש בכלים המקצועיים שבידיהם על מנת לשפר את פני החברה.
 

הפקולטה למשפטים היא מוסד איכותי, תוסס בפעילות המפרה את המחשבה. היא מעניקה לכל הבאים בשעריה בית אקדמי מקצועי, מוביל ומכיל. בזכות השילוב של סגל אקדמי מעולה, סגל מנהלי מסור ואיכותי, תלמידים מצטיינים בעלי אחריות חברתית עמוקה, ומסורת ומוניטין של מצוינות אקדמית, הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית היא המוסד המוביל ללימודי משפטים בישראל, וכך תישאר. 

 

בברכה,

פרופ' דפנה לוינסון-זמיר, דיקנית