אירועים עתידיים

תכנית פריד-גל לצדק מעברי של הפקולטה למשפטים ערכה סדנה ללימוד הסכסוך בקפריסין, מאי 2017

יוני 27, 2017
משתתפי הסדנה

 

תכנית פריד-גל לצדק מעברי של הפקולטה למשפטים ערכה סדנה ללימוד הסכסוך בקפריסין תחת הדרכתה של עו"ד לימור יהודה. הסדנה 'סיור לימודי בקפריסין: סדנת צדק מעברי ויישוב סכסוכים' יצאה לדרך בתחילת מאי 2017. כחלק מהסדנה קבוצה של עשרה סטודנטים וסטודנטיות השתתפה ביומיים של סדנה מרוכזת שעיקרה היה הצגת ההיסטוריה של הסכסוך בקפריסין והמצב כיום והצגת אספקטים שונים של הסכסוך ואתגריו. לאחר מכן נסעה הקבוצה לסיור לימודי בן ארבעה ימים לקפריסין, שכלל מבט השוואתי עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הקבוצה שהתה בניקוסיה אך סיירה בשני חלקי האי – היווני-קפריסאי והטורקי-קפריסאי. במהלך הסיור ניפגשו הסטודנטים עם גורמים מקומיים רבים ומגוונים ובהם חוקרים אקדמיים שעוסקים במחקר הסכסוך בנושאים כגון זהויות בסכסוך, מיגדר, זכרון קולקטיבי של אירועים היסטוריים והשפעת האירועים ההיסטוריים הללו על המתרחש כיום באי. הקבוצה נפגשה גם עם אנשי חינוך משני צידי הקונפליקט ושמעה מהם על האתגרים הייחודיים לחינוך בסכסוך זה, ונפגשה עם היועץ המשפטי של המשלחת של האו"ם לקפריסין שהיה באמצעו של סיבוב שיחות שלום נוסף בניסיון לפתור את הסכסוך.

הסיור הלימודי זכה להצלחה רבה, מבחינה אקדמית וחינוכית כאחד. הסטודנטים של האוניברסיטה העברית שהשתתפו בתכנית זכו להזדמנות יוצאת דופן להכיר מקרוב, בדרך של מחקר ולימודי עיוני ובדרך של מפגש בלתי-אמצעי עם חוקרים וקובעי מדיניות שפועלים בקפריסין, את מאפייני היסוד של הסכסוך בקפריסין. הסדנה סיפקה לסטודנטים גם הבנה מעמיקה במאפייני היסוד של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, תוך הצבעה על ייחודו ועל הדמיון שלו לסכסוך בקפריסין, תוך למידה של תיאוריות מרכזיות בתחום צדק מעברי ויישוב סכסוכים. בעיקר, בזכות ההשתתפות בסדנה זכו הסטודנטים, יהודים וערבים, להכיר מקרוב זה את זה ולהבין טוב יותר עמדות מגוונות בסוגיות מרכזיות השנויות במחלוקת בחברה הישראלית.

בעקבות הצלחת הביקור, התכנית לצדק מעברי תקיים סיור לימודי נוסף לקפריסין בשנת הלימודים תשע"ח. כן יתקיים ביוזמת התכנית יום עיון לדיון השוואתי במצב בקפריסין ובישראל וברשות הפלסטינית.