פרופ' דוד אנוך

דוד אנוך
פרופ'
דוד
אנוך
פרופ' מן המניין
מחזיק בקתדרה בפילוסופיה של המשפט ע"ש רודני בלקמן
הפקולטה למשפטים והחוג לפילוסופיה

אני איש סגל באוניברסיטה העברית – בפקולטה למשפטים ובחוג לפילוסופיה – מאז שסיימתי את הדוקטורט ב 2003.

אני עוסק בעיקר בפילוסופיה של המוסר, בפילוסופיה פוליטית, ובפילוסופיה של המשפט.

בפילוסופיה של המוסר חלק ניכר מכתיבתי הוא במטא-אתיקה, שם אני מגן על עמדה אובייקטיביסטית, ריאליסטית חסרת פשרות לגבי המוסר ולגבי נורמטיביות באופן כללי. לפי התפיסה הזו, יש עובדות מוסריות (ונורמטיביות אחרות) שאינן תלויות בנו, שאנו מגלים ולא מחוקקים או מכוננים, ושאינן ניתנות להעמדה על עובדות נטורליסטיות רגילות.

בפילוסופיה של המשפט אני מביע לעתים עמדות ספקניות לגבי חלק ניכר מהדיון המושגי במהותו של המשפט, ונוטל חלק בעיקר בדיונים נורמטיביים על אודות המשפט, כמו שאלות על המעמד של ראיות סטטיסטיות או על מקומו של המזל במוסר ובמשפט

בפילוסופיה פוליטית אני מנסה לקדם עמדה ליברלית קומפרהנסיבית – כזו שאינה מתיימרת לנייטרליות מהסוג של "ליברליזם פוליטי" מבית מדרשו של רולס. אני מבקר עמדות רולסיאניות כאלה, ומנסה למצוא מקום במסגרת ליברלית לתובנות חוץ-ליברליות. 

בפקולטה למשפטים אני מלמד בדרך כלל מבוא לתורת המשפט (בדרך כלל, החלק שהוא באמת רק מבוא לאתיקה ופילוסופיה פוליטית), ולעתים סדנה או סמינר על הגבול שבין פילוסופיה ומשפט, ובחוג לפילוסופיה אני מלמד בדרך כלל את קורס המבוא "בעיות מרכזיות בפילוסופיה", וסמינרים שונים (בעיקר במטא-אתיקה ובפילוסופיה פוליטית).

 

השכלה:

תואר ראשון במשפטים ופילוסופיה, אוניברסיטת תל-אביב
תואר דוקטור בפילוסופיה, אוניברסיטת ניו יורק

 

פרסומים מייצגים:

Taking Morality Seriously: A Defense of Robust Realism (Oxford University Press, 2011).

"Agency, Shmagency: Why Normativity Won't Come from What is Constitutive of Agency", Philosophical Review 115 (2006), 169-198.

"Reason-Giving and the Law", Oxford Studies in the Philosophy of Law 1 (2011), 1-38.

"Moral Luck and the Law", Philosophy Compass 5 (2010), 42-54.

"Being Responsible, Taking Responsibility, and Penumbral Agency”, in Ulrike Heuer and Gerald Lang (eds.) Luck, Value and Commitment: Themes from the Ethics of Bernard Williams (Oxford University Press, 2012).

   

לאתר האישי שלי