Jessup

תחרות המשפט הבינלאומי על שם ג'סאפ 

תחרות המשפט הבינלאומי על שם ג'סאפ היא תחרות המשפט המבוים הגדולה והיוקרתית ביותר מסוגה. בתחרות משתתפים למעלה מ-550 בתי ספר למשפטים מיותר מ-80 מדינות. הסבבים הבינלאומיים של התחרות נערכים מדי שנה בוושינגטון די.סי בסמיכות לכנס השנתי של האגודה האמריקאית למשפט בינלאומי (ASIL). את התחרות מארגנת אגודת הסטודנטים למשפט בינלאומי (ILSA).

התחרות מדמה סכסוך דמיוני בין מדינות שנידון בפני בית הדין הבינלאומי לצדק. כל קבוצה המשתתפת בתחרות נדרשת להכין טיעונים מפורטים בכתב ובעל-פה לשני הצדדים לסכסוך. אלפי סטודנטים למשפטים מרחבי העולם שוקדים במשך כשנה על סוגיות משפטיות מורכבות במשפט הבינלאומי העולות מבעיה שמתפרסמת מדי שנה במהלך חודש ספטמבר.

 

נבחרת הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית

האוניברסיטה העברית משתתפת בתחרות מאז שנת 2007. על-פי כללי התחרות, קבוצה אחת בלבד מישראל רשאית להתקדם לשלב הבינלאומי של התחרות, ועל כן נערכת מדי שנה בחודש פברואר בתל אביב תחרות ארצית שבה מתמודדות כמה נבחרות על הזכות לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית. בשנים שבין 2013-2007, נבחרת האוניברסיטה העברית ניצחה בתחרות הארצית את נבחרת בית הספר למשפטים של המסלול האקדמי של המכללה למינהל, והתקדמה לסבבים הבינלאומיים. מאז שנת 2014 נבחרת הפקולטה הנה הפקולטה הישראלית היחידה המשתתפת בתחרות.בשנת 2016, במסגרת ההכנות לתחרות הבינלאומית, השתתפה נבחרת הפקולטה בטורניר ידידות בוינה, אוסטריה,שבו השתתפו 12 נבחרות מרחבי אירופה. נבחרת הפקולטה הגיעה למקום הראשון בתחרות.

נבחרת הפקולטה למשפטים מונה 5-4 סטודנטים. לאורך שנת הלימודים, עובדת הנבחרת באינטנסיביות על נושאים מגוונים העולים מתוך הבעיה שמתפרסמת. בתקופה זו, הסטודנטים עוסקים בשיפור המיומנויות שלהם במחקר משפטי, בכתיבה משפטית ובטיעון משפטי (ליטיגציה). לאחר עבודת מחקר מעמיקה במהלך הסמסטר הראשון, הנבחרת מגישה כתבי טענות לבית הדין הבינלאומי בהתאם לכללי התחרות ובהתבסס על המקרה הנדון (הקומפרומיס).

הישגי הנבחרת

בשלב הבינלאומי של התחרות, נבחרות האוניברסיטה העברית הציגו לאורך השנים הישגים מרשימים. בשנת 2008 דורגה קבוצת האוניברסיטה העברית במקום השישי (מבין כ-90 קבוצות) בסיבובים הבינלאומיים המוקדמים, והעפילה לשמינית גמר התחרות. גם בשנת 2009 דורגה הנבחרת בין 24 הקבוצות הטובות ביותר והעפילה לסיבובים המתקדמים. הן בשנת 2008 והן בשנת 2009 דורגו כתבי הטענות של נבחרת האוניברסיטה העברית בין 15 כתבי הטענות הטובים ביותר (מקום 11 בשנת 2008, ומקום 13 בשנת 2009). הנבחרת של 2011 דורגה בסבבים המוקדמים במקום ה-8 (מתוך למעלה מ-100 נבחרות), והגיעה לראשונה לשלב רבע הגמר במסגרת הסבבים המתקדמים. כמו כן, כתבי טענותיה דורגו במקום ה-10. הנבחרת של 2012 המשיכה את מסורת המצוינות וסיימה בסבבים המוקדמים במקום ה-7; כתבי טענותיה דורגו במקום ה-6. הנבחרת של 2013 השוותה את שיא הפקולטה כאשר הגיעה לרבע הגמר בשנה עם השתתפות שיא של למעלה מ-550 מוסדות לימוד מכל העולם. לראשונה, כל הדוברים של הנבחרת הזכאים לדירוג דורגו בין 50 הדוברים הטובים ביותר. הנבחרת של 2014 הפסידה בשלבים המתקדמים לנבחרת גמר התחרות בקרב צמוד שבו הפאנל היה חלוק לגבי הקבוצה המנצחת. בסבב הבינלאומי בשנת 2015 המשיכה הנבחרת עם מסורת ההצלחות ועלתה פעם נוספת לסבבים המתקדמים, שם הודחה על ידי נבחרת מאוסטרליה אשר המשיכה עד לחצי גמר התחרות. בסיכומו של האירוע דורגה הנבחרת במקום ה-15 בעולם מתוך 127 קבוצות. כמו כן, כל ארבעת הדוברים של הנבחרת דורגו בין מאה הדוברים הטוענים בעולם (מתוך כ-600 טוענים); כאשר ניר וינטראוב דורג במקום ה-13 ודניאל רוזנבלט במקום ה-20. לבסוף, כתב הטענות של התובעת דורג במקום ה-3 בעולם.
בסבב הבינלאומי בשנת 2016 של תחרות הג'סאפ למשפט בינלאומי, המשיכה נבחרת הפקולטה עם מסורת ההצלחות ועלתה פעם נוספת לסבבים המתקדמים. הקבוצה התקדמה עד לשלב הרבע גמר, שם היא הודחה על ידי הנבחרת מארגנטינה, אשר המשיכה וקטפה את המקום הראשון בתחרות. בסיכומו של האירוע, הנבחרת זכתה במקום הראשון בעבור כתב הטענות של התובעת, בעבור כתב הטענות של המשיבה וכן בפרס על הציון המשולב הגבוה ביותר של כתבי הטענות (לראשונה בהיסטוריה של התחרות, אותה הנבחרת זכתה בשלושת פרסים אלו). בסיום ארבעת הסיבובים המוקדמים, הקבוצה דורגה במדד הציונים המשוקלל (ציון משולב על טיעון בעל פה ועל כתבי הטענות) במקום השלישי בעולם מתוך 132 קבוצות. בנוסף, מרבית חברי הנבחרת דורגו בין מאה הטוענים הטובים ביותר וסתיו זיתוני זכתה בפרס מיוחד הניתן לדוברת הטובה ביותר בתחרות למי שאינו דובר אנגלית מלידה.

למידע נוסף, אתר הג'סאפ: http://www.ilsa.org/jessup

המעוניינים לבחון אפשרות להשתתף בתחרות בשנים הבאות מוזמנים לפנות אל שנון קיש: kischdrs@gmail.com

 

נבחרת הג'סאפ הנוכחית 2018

מאמנות: עו"ד שנון קיש, ידידה ג'ייקובס.

naama  

נעמה וייס

נעמה וייס בת 24, סטודנטית בשנה א' בתוכנית המשולבת ללימודי משפטים והיסטוריה. בתיכון למדה בתיכון על"ה לוד, וגדלה בכפר בן נון (מושב ליד לטרון). לאחר התיכון התנדבה בשנת שירות במסגרת תנועת הנוער "המחנות העולים", בה גדלה, ואחריה התנדבה לשירות במסלול "שחקים" ביחידה 8200. בין היתר נעמה עוסקת בהדרכת דיבייט (דיון מובנה תחרותי) לגילאי תיכון ומתנדבת בתנועה לאיכות השלטון.

smadar

 

סמדר דרור

סמדר סטודנטית בשנה ב' בתכנית המשלבת לימודי משפטים והיסטוריה כללית. את שירותה הצבאי ביצעה במערך הפסיכוטכני בתור מאבחנת-מראיינת בלשכת הגיוס. בשנה שעברה לקחה חלק בפרויקטים של "מרכז ברירה" ו"פעמונים". כיום מתנדבת אצל קשישה זו שנה שלישית ברציפות, כחלק מפרויקט "אמץ סבא" והתחילה עבודה התנדבותית עבור הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור בראשות חברת הכנסת סתיו שפיר.

aviel

 

אביאל גורדיס

אביאל סטודנט שנה א' בתוכנית המשולבת למשפטים ותוכנית ההצטיינות אמירים. לפני השירות הצבאי שלו השתתף אביאל במכינת עין פרת למנהיגות אקדמית. הוא שירת ביחידה קרבית מסווגת באמ"ן והשתחרר מצה"ל בדרגת רב-סרן לאחר קבלת אות מצטיין מאת הרמטכ"ליתרה מזו, השתתף אביאל כחניך בתוכנית Faith to Faith של ארגון יוזמת הדתות המאוחדות (United Religons Intiative). 

guy

 

גיא מנור

גיא סטודנט בשנה ג׳ בפקולטה למשפטים וכן לומד חטיבה בספרות אנגלית. בשנותיו הראשונות ללימודים שילב, לצד לימודיו, התנדבות כמתמחה בלשכה של חברת כנסת. בשנה ב׳ השתתף בסדנת ״תאטרון ומשפט,״ אשר במסגרתה, בין השאר, כתב וביצע את המוסיקה להצגת התיאטרון שהועלתה ע״י תלמידי הפקולטה. גיא השתתף בתוכנית חילופי הסטודנטים הפקולטאית והעביר סמסטר ב-National University of Tawain. כיום, משמש כעוזר הוראה בקורס ״משפט בינלאומי פומבי מתקדם.

michael

 

מיכאל כהן-עד

מיכאל הוא סטודנט שנה א' בתכנית המשולבת ללימודי משפטים וסוציולוגיה-אנתרופולוגיה. בתום לימודיו התיכוניים, יצא לשנת שירות במגדל העמק, שם עסק במשימות חינוכיות. במסגרת השירות הלאומי שלו עבד בעמותת א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, ועסק בסנגור, מיצוי זכויות ומתן מענה פסיכו־סוציאלי למבקשי מקלט. כיום, משתתף בתכנית למתן סיוע וייצוג משפטי פרו־בונו למבקשי מקלט, על שם Michael B. Rukin של היא"ס ישראל.

 

 

 

 

ארכיון Jessup